لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

حمله رسانه‌های حکومت به بازیگران مخالف حجاب اجباری با طرح اتهامات تازه؛ «منافق»، «مبلغ فساد»، «غیرقابل بخشش»


هنرپیشه‌ها بدون حجاب اجباری
هنرپیشه‌ها بدون حجاب اجباری

انتشار خبر «جریمه ۱/۵ میلیونی پانته‌آ بهرام و کتایون ریاحی» آتش توپخانه رسانه‌ای «اصولگرا» را روشن کرد تا در نهایت دستگاه قضایی کشور نیز مجبور به واکنش شده و اعلام کند که این جرائم مربوط به پرونده گذشته این دو نفر در مورد «کشف حجاب» است که به تازگی منجر به صدور حکم شده است.

بر همین اساس خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضائیه اعلام کرد که برای این دو نفر پرونده جدید «کشف حجاب» با عنوان «جریحه دار کردن عفت عمومی» تشکیل و به تازگی منجر به صدور قرار مجرمیت شده است.

روزنامه «جوان» وابسته به سپاه، در مطلبی سعی کرده که از زاویه جدید به موضوع وارد شود و به تعبیری برخی برای این هنرمندان «پرونده سازی» کند. به نوشته این روزنامه بازیگرانِ «کشف حجاب» کرده از جمله کتایون ریاحی و باران کوثری و هنگامه قاضیانی «منافق اند» چون قبلا «فیلم‌های ارزشی بازی کرده‌اند.»

در همین راستا روزنامه همشهری هم نوشته است که اتهام «کشف حجاب» برای «خانم سلبریتی محترم» ناشی از «اشتباه محاسباتی» است. اساسا «اتهام این بزرگواران کشف حجاب نیست بلکه تبلیغ و اشاعه فساد است.»

برخی از نمایندگان نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند و علی یزدی‌خواه، نماینده مجلس با تهدید بازیگران گفته است که «بخشی از سلبریتی‌‌ها هنجارشکنی کرده و با دشمنان مردم هم‌نوا می‌شوند.» او همچنین تاکید کرده است که این افراد در جهت «همراهی با دشمنان دین خدا، کشف حجاب» کرده‌اند و «قابل بخشش» نیستند.

پیش‌تر مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه نیز با تاکید بر «برخورد قاطع» با هنرمندان دارای حجاب اختیاری در خصوص پرونده افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا گفت: «پس از گزارش مرجع انتظامی، پرونده این شهروندان در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد و در حال رسیدگی است.»

چند روز پیش هم رسول فلاحتی امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در استان گیلان در اختتامیه جشنواره تئاتر کودک ایثار در رشت گفت: «از تمام دخترانی که اینجا حجاب را رعایت نکرده‌اند، بیزارم.»

از آغاز اعتراضات سراسری در سال گذشته که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی اوج گرفت، هنرمندان زیادی در همراهی با معترضان و در مخالفت با حجاب اجباری بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شدند. برخی از این هنرمندان از جمله ترانه علیدوستی برای مدتی بازداشت و زندانی شدند. تعداد بیشتری از آنها نیز به دادسرا احضار و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شد.

با وجود افزایش سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب اجباری، هر روز تصاویر و گزارش‌هایی از شهرهای مختلف ایران منتشر می‌شود که حاکی از مقاومت مدنی زنان ایرانی در مقابل تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی دارد.

XS
SM
MD
LG