لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

حضور بدون حجاب اجباری پانته‌آ بهرام؛ «مشت‌آهنین نظام» و برکناری یک مدیر سینما


به بهانه حضور بدون حجاب اجباری پانته آ بهرام، مدیر سینما لوتوس در تهران برکنار شد
به بهانه حضور بدون حجاب اجباری پانته آ بهرام، مدیر سینما لوتوس در تهران برکنار شد

چند ساعات بعد از حضور پانته‌آ بهرام بازیگر در مراسم اکران سریال جدید خود بدون حجاب اجباری، مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، مدیر سینمایی که او در آن حضور یافته بود را عزل کردند.

حبیب ایل‌بیگی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با متهم کردن سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده «سریال پوست شیر» به تخلف و «پخش ترانه غیرمجاز»، گفت: مدیر سینمای نمایش دهنده سریال به علت «عدم اقدام درست و به موقع» در کنترل برنامه و هدایت نکردن فرد «متخلف و قانون شکن» به بیرون از فضای سینما از سمت خود برکنار شده است.

چهارشنبه شب پانته آ بهرام بازیگر در اکران مردمی سریال پوست شیر، باز بدون حجاب اجباری حاضر شد. با اینکه مقامات هنرمندان را تهدید کرده‌اند اما برخی از آنها بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی حاضر می‌شوند. پیشتر در مراسم تشییع کیومرث پوراحمد هم حضور کتایون ریاحی، گلاب آدینه و فاطمه معتمدآریا بدون حجاب خبرساز شده بود.

حضور خانم بهرام در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفت و همزمان برخی از کاربران در فضای مجازی با اشاره به برکناری مسئول سینما نوشتند، حال که جمهوری اسلامی تواند برخورد با بازیگران برای رعایت حجاب اجباری را ندارد، روی به نشان دادن «مشت آهنین» به مدیران میانی و عمدتا خودی آورده است تا شاید از تکرار این حوادث جلوگیری کند.

با گسترش «نافرمانی مدنی» در ایران به ویژه اصرار زنان و دختران به «پوشش اختیاری» مقامات جمهوری اسلامی با افزایش فشار و تهدید و تعطیلی کسب و کارهای مردم بر حفظ موضع خود در «سنگر حجاب» اصرار دارند اما براساس تصاویر و گزارشهای ارسالی از ایران، توفیق چندانی در این امر به دست نیاورده‌اند.

هفته پیش، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران سر باز زدن از حجاب اجباری را «حرام شرعی و حرام سیاسی» خوانده بود. بعد از آن بود که مقامات حکومت در رشته اظهارنظرهایی، از شدت برخورد با حجاب اجباری گفتند.

در تازه‌ترین تلاش‌ها برای اعمال حجاب اجباری در ایران، زهره لاجوردی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که دولت ابراهیم رئیسی به دنبال طرحی است که بتواند فروشگاه‌هایی که به حجاب اجباری واکنش نمی‌دهند را تا سه میلیارد تومان جریمه کند.

پیشتر نیروی انتظامی تهدید کرده بود از روز شنبه گذشته با افراد بی حجاب برخورد می‌کند اما بسیاری از زنان و دختران با انتشار عکس و فیلم‌های خود همچنان در اماکن عمومی بدون حجاب تردد می‌کنند.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر از نهادهای حکومتی زیر نظر رهبر، در بیانیه‌ای با اعتراف به شکست شیوه‌های پیشین برای اعمال حجاب اجباری، مجلس را به اهمال در قانون‌گذاری متهم کرد.

XS
SM
MD
LG