لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

مقابله حکومت با دادخواهان؛ فاطمه حیدری: نزدیک سالگرد برادرم فشار می‌آورید که «ساکتمون» کنید


سنگ مزار جواد حیدری، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری.
سنگ مزار جواد حیدری، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری.

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱، روز سه‌شنبه هفتم شهریور از فشار ماموران حکومتی جمهوری اسلامی بر خانواده‌اش در آستانه سالگرد جانباختن برادرش خبر داد.

او با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشت: «برادرم‌ محمد رو پس از چهلم جواد بازداشت و از کار اخراجش کردن؛ بعد، فرزند دوساله‌اش دلوان رو بازداشت کردن.»

فاطمه حیدری که برادرش در قزوین کشته شد در ادامه پست خود افزود: «حالا هم همسرش فرانک کریمی رو که پرستاره، اخراج کردن و بهش گفتن: چرا جواد در اعتراضات شرکت کرده! داداشم رو کشتین و الان نزدیک سالگردش فشار میارین که ساکتمون کنید بدبختا؟»

با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی و اعتراضات سراسری در ایران، فشار بر خانواده‌های جانباختگان و فعالان مدنی و سیاسی و پرونده‌سازی برای آنها از سوی مقامات حکومتی و قضایی جمهوری اسلامی شدت گرفته است.

آرشام رضایی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، از «یورش» ۱۲ مأمور حکومتی «در پوشش مأمور اداره برق» به خانه مادرش به قصد بازداشت او خبر داد.

آقای رضایی رضایی، زندانی سیاسی پیشین، با اعلام این که روز سه‌شنبه هفتم شهریور مأموران «اطلاعات سپاه» با مراجعه به خانه مادرش خود را «مأمور اداره برق» معرفی کرده‌اند گفت آنها «تمامی مدارک هویتی و کارت‌های بانکی» را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

همچنین به دنبال بازداشت چهار عضو خانواده حنانه کیا، یکی از اقوام این معترض جان‌باخته در مازندران به صدای آمریکا گفت که نیروهای جمهوری اسلامی پس از بازداشت‌ها، دوشنبه ضمن بریدن در، خانه والدین حنانه را تفتیش کرده‌اند.

حسین کیا، یکی از بستگان حنانه کیا، دوشنبه ششم شهریور در گفت‌وگو با صدای آمریکا با شرح جزئیات بازداشت پدر، مادر، خواهر، و همسر این معترض جان‌باخته در مازندران، تأکید کرد که فشار بر خانواده‌های کشته‌شدگان و بازداشت دادخواهان در آستانه کشته شدن مهسا (ژینا) امینی و «انقلاب زن، زندگی، آزادی» به دلیل «مرجعیت اجتماعی» آنها نزد مردم است.

این در حالی است که ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، پنج‌شنبه دوم شهریور به نقل از منبع نزدیک به خانواده لیلا مهدوی گزارش داد که مأموران روز چهارشنبه خانه این مادر دادخواه را تفتیش و «برخی از لوازم شخصی از جمله تلفن همراه» او را توقیف کردند.

لیلا مهدوی مادر سیاوش محمودی نوجوان ۱۶ ساله است که ۳۰ شهریور سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری در تهران با شلیک گلوله کشته شد.

پیشتر نیز نسرین علیزاده، فرامرز براهویی، و مهسا یزدانی در ادامه در ادامه فشارها بر خانواده‌های دادخواه در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی و آغاز اعتراضات سراسری بازداشت شده بودند.

روز سه‌شنبه نیز ماشاءلله کرمی، پدر معترض اعدام شده محمدمهدی کرمی و وکیل او در استان البرز بازداشت شدند.

پدر یکی از جان‌باختگان دوشنبه هفته گذشته به صدای آمریکا گفت مقامات امنیتی جمهوری اسلامی خانواده‌های دادخواه را تهدید کرده‌اند که اگر در سالگرد مهسا (ژینا) آنها را بیرون و در مکان‌های عمومی ببینند، تبعات سنگینی در پی خواهد داشت.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، ۲۷ تیر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG