لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

دادبان: ماشالله کرمی، پدر یکی از معترضان اعدام‌شده، بازداشت شد


ماشالله کرمی
ماشالله کرمی

یک گروه حقوقی فعال در رسانه‌های اجتماعی گزارش داد که پدر محمدمهدی کرمی، معترض اعدام شده، و وکیل او روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ و در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی بازداشت شدند.

یک منبع مطلع نیز در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تأیید کرد که تلفن همراه ماشالله کرمی «در دسترس نیست» و احتمالا او «بازداشت شده است.»

به گفته منبع مطلع، «گوشی منیژه خانم، مادر محمدمهدی هم خاموش است.»

بنا بر گزارش گروه حقوقی «دادبان» ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی معترض اعدام شده در جریان پرونده «اتوبان کرج»، و امیرحسین کوهکن، وکیل این خانواده» روز سه‌شنبه بازداشت شدند.

بر پایه این گزارش، بازداشت آقای کرمی «با هجوم مأموران امنیتی به خانه‌اش» صورت گرفته و نیروهای امنیتی «وسایل الکترونیکی مانند لپ‌تاپ و تلفن همراه خانواده کرمی را با خود برده‌اند» و نزدیکانش «از ظهر امروز» از او خبری ندارند.

گروه حقوقی دادبان می‌گوید پس از بازداشت ماشالله کرمی، «مأموران وکیل این خانواده را نیز دستگیر کرده‌اند.»

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، فشار بر فعالان مدنی و خانواده‌های دادخواه افزایش یافته و پدر یکی از جان‌باختگان به صدای آمریکا گفته از آنها تعهد گرفته‌اند اگر در سالگرد مهسا آنها را بیرون و در مکان‌های عمومی ببینند، تبعات سنگینی در پی خواهد داشت.

دولت آمریکا بارها بر حقوق مردم ایران از جمله حق آزادی بیان آنها تأکید کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، در واکنش به افزایش فشارها بر زنان در ایران ۲۷ تیر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG