لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

متن مشترک خانواده‌های دادخواه، همزمان با احضار و فشارها: نمی‌توانید ما را بی‌وطن کنید


کشته های اعتراضات ۱۴۰۱ در ایران
کشته های اعتراضات ۱۴۰۱ در ایران

گروهی از خانواده قربانیان اعتراضات و کشته‌های سالهای اخیر با انتشار یک متن مشترک بر روی حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی به احضار و فشارها از سوی نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند و گفتند: قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان.

این متن مشترک توسط خانواده‌های دادخواه از جمله سعید افکاری برادر نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام‌شده توسط حکومت ایران و همچنین خانواده‌های جواد حیدری، عرفان رضایی، محمدحسن ترکمان، علی روزبهانی و مینو مجیدی که در اعتراضات یکسال اخیر کشته شدند، بازنشر شده است.

در این متن کوتاه آمده: این روزها که هر ساعت یکی از خانواده‌های دادخواه را بازداشت و احضار میکنند، سخن را کوتاه و اضافه‌گویی نمی‌کنیم. بین ما با تن بی‌جان جگرگوشه‌هایمان بر دوش‌ و شما با زندان‌ها و شلاق‌ها و تهدیدهایتان، تنها یک جمله باقی‌ست: «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان.

سعید افکاری برادر نوید افکاری استوری برخی از خانواده‌های دادخواه را روی اینستاگرام خود بازنشر داد.
سعید افکاری برادر نوید افکاری استوری برخی از خانواده‌های دادخواه را روی اینستاگرام خود بازنشر داد.

هشدار این خانواده‌های دادخواه در حالی است که تنها بیست روز دیگر به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز اعتراضات ۱۴۰۱ مانده است.

در یک ماه گذشته نهادهای امنیتی صدها فعال سیاسی و مدنی، خانواده زندانیان سیاسی و همچنین خانواده افرادی که عزیزان‌شان در این اعتراضات کشته شدند را احضار کرد. تنها در یک مورد در گیلان، اداره اطلاعات دست‌کم ۱۲ نفر را به اتهام تلاش برای سازماندهی اعتراضات در سالگرد کشته شدن مهسا امینی بازداشت کرد. همچنین، روز سه شنبه ۳۱ مرداد، ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی از معترضان اعدام شده در منزل بازداشت شد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی قصد دارد با ارعاب و تهدید، مانع فعالیت‌ معترضان در سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی شود. مهتاب قربانی نویسنده و فعال حقوق بشر به صدای آمریکا در اینباره گفت: بازداشت خانواده‌های دادخواه دست و پا زدن‌های آخر جمهوری اسلامی است

ایالات متحده بارها حق اعتراض مدنی را از حقوق اولیه مردم ایران دانسته و از جمهوری اسلامی برای زیرپا گذاشتن این حق انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG