لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

نصب «دوربین‌‌های شهری» در آرامستان آیچی سقز در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی


 مراسم چهلم مهسا امینی، ورودی قبرستان آیچی، سقز - آرشیو
مراسم چهلم مهسا امینی، ورودی قبرستان آیچی، سقز - آرشیو

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، یک نهاد حقوق بشری از نصب دوربین‌های شهری در ورودی آرامستان آیچی سقز برای «کنترل و شناسایی شهروندان» خبر داد.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» بر اساس تصاویری که در روز یک‌شنبه پنجم شهریور دریافت کرده، گزارش داد، «نهادهای حکومتی» جمهوری اسلامی «دوربین‌های کنترل و شناسایی شهروندان» را با عنوان «سامانه پایش شهری» در ورودی آرامستان آیچی سقز که نزدیک به مزار مهسا (ژینا) امینی است، نصب کرده‌اند.

نهادهای حکومتی که مأموریت سرکوب تجمعات و اعتراضات را برعهده دارند، پیش از این نیز برای شناسایی شهروندان از دوربین‌های شهری استفاده کرده‌اند.

پیشتر عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا امینی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت در جلسه‌ای با حضور «دادستان، فرماندار ویژه سقز و یکی از اعضای شورای شهر»، به شهردار سقز «دستور داده شده» که «هر چه سریع‌تر برای تغییر مسیر جاده اصلی آرامستان آیچی از کنار مزار ژینا اقدام شود.»

او هدف از این اقدام را «ناپدیدسازی» مزار مهسا امینی دانسته است.

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز اعتراضات سراسری نیمه دوم ۱۴۰۱، پدر یکی از جان‌باختگان معترض در پیامی اختصاصی به صدای آمریکا با تأکید بر تهدید و فشار بر خانواده‌های دادخواه از سوی نهادهای حکومتی، از «مردم شریف ایران» خواسته که سالگرد این «شهیدان» را «با شکوه» برگزار کنند.

دولت آمریکا بارها بر حقوق مردم ایران از جمله حق آزادی بیان آنها تأکید کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، ۲۷ تیر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG