لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

وکیل مهدی یراحی: خبری از بازداشت او نداریم | انتشار عکس بازداشت او «غیرقانونی» است


مهدی یراحی خواننده ۴۱ ساله، روز دوشنبه ششم شهریور بازداشت شد.
مهدی یراحی خواننده ۴۱ ساله، روز دوشنبه ششم شهریور بازداشت شد.

وکیل مهدی یراحی، خواننده معترض و شناخته شده ایرانی با تایید خبر «بازداشت» موکل خود، از اتهامات و نهاد بازداشت کننده او «ابراز بی‌اطلاعی» کرد.

مصطفی نیلی وکیل مهدی یراحی به «شبکه شرق» گفت: «ما هم همچون شما از طریق رسانه‌ها متوجه خبر بازداشت آقای یراحی شدیم و در حال حاضر هیچ خبری از جزئیات و چرایی این بازداشت نداریم.»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز دوشنبه شش شهریور خبر بازداشت مهدی یراحی را منتشر کرد. ساعاتی بعد هم یک کانال تلگرامی عکس‌هایی از او را هنگام بازداشت منتشر کرد. (صدای آمریکا قصد ندارد این عکسها را باز نشر کند.)

مصطفی نیلی در ادامه با بیان اینکه «نه اطلاعی از اتهامات آقای یراحی داریم و نه نهاد بازداشت کننده او مشخص است»، افزود: «اطلاعی هم نداریم که پرونده آقای یراحی در کدام شعبه دادسرا مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و دستور بازداشت از سوی کدام شعبه صادر شده است.»

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در زمان بازداشت متهمان مالی از افشای نام کامل آنها خودداری می‌کند اما درباره متهمان سیاسی این قاعده را رعایت نمی‌کند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان سیاسی همچون حسین رونقی در واکنش به اقدام رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی که تصاویری از لحظه بازداشت این خواننده را برای تضعیف وجه عمومی او منتشر کرده بودند، اقدام به انتشار تصاویر دیگری همراه با خبر و مطالب مرتبط با او کردند.

در همین راستا، محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه هم که به تازگی از ادامه تدریس منع شده، در حساب کاربری ایکس خود در واکنش به اقدام رسانه‌های حامی حکومت، نوشته است: «منتشرکننده عکس ‎مهدی یراحی به استناد ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری مجرم است؛ جرم افشای اسرار شغلی و حرفه‌ای.»

هفته گذشته، در ابتدای شهریورماه اثر جدیدی از مهدی یراحی با نام «روسری‌تو» در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس جمهوری اسلامی و در حمایت از نافرمانی مدنی زنان ایران علیه حجاب اجباری منتشر شد که واکنش‌های فراوانی داشت؛ پیشتر نیز سعید محمدی این ترانه را با تنظیم دیگری اجرا کرده بود.

اندکی پس از انتشار این اثر اعتراضی، مقامات جمهوری اسلامی مهدی یراحی را تهدید به «برخورد قضایی» کردند، هر چند این خواننده با انتشار پیامی در حساب شخصی خود (توسط ادمین داره می‌شود) در پیام‌رسان ایکس (توییتر) با به استفاده از هشتگ «#مهسا_امینی»، نوشت: «گریه نکن، من کابوس این قاضی‌ام.»


حساب کاربری توماج صالحی از دیگر خوانندگان معترض یازداشتی نیز که توسط ادمین اداره می‌شود، با استفاده از هشتگ «#مهسا_امینی» نوشته است: «صدای ‎مهدی یراحی هنرمند مردمی باشیم، که با ترانه‌های آزادی‌خواهانه‌اش کابوس این حکومت شد.»

حسین رونقی در واکنش به خبر بازداشت یراحی در حساب ایکس (توئیتر) خود نوشت: کسی که کنار مردمش ایستاده تنها نیست، ما کنارش و همراهش هستیم.

پیشتر در اردیبهشت‌ماه نیز حضور حسین رونقی و مهدی یراحی در مراسم خاکسپاری حسین زمان، از دیگر خوانندگان معترض علیه جمهوری اسلامی که بر اثر بیماری در تهران درگذشت، خبرساز شده یود.


پیش از این، آرش سبحانی، ترانه‌سرا آهنگ‌ساز و خواننده نیز در ویژه‌برنامه «توماج و یاسین: طنین حبس» به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود که جمهوری اسلامی می‌خواهد هنرمندان را بترساند تا راه سامان یاسین و توماج صالحی دو هنرمند معترض را در پیش نگیرند.

XS
SM
MD
LG