لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

صدها تن از کنشگران مدنی و حقوق زنان در بیانیه‌ای بازداشت‌های اخیر را محکوم کردند


حدود چهارصد تن از کنشگران مدنی و فعالان حقوق زنان در بیانیه‌ای بازداشت‌های اخیر در گیلان و تشدید فشارها بر فعالان مدنی و خانواده‌های دادخواه را محکوم کرده و خواستار «توقف پرونده‌سازی» و آزادی بی‌قید و شرط تمامی فعالان بازداشت‌شده شدند.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن به صدای آمریکا ارسال شده، «تهدید، احضار و بازداشت اعضای خانواده جان‌باختگان» اعتراضات سراسری در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی نشانه‌ای از بکارگیری «تمامی ابزارهای سرکوبگری» حاکمیت برای جلوگیری از برگزاری مراسم کشته‌شدگان توصیف شده است.

در هفته‌های اخیر شمار زیادی از خانواده‌های دادخواه و طیف گسترده‌ای از فعالان مدنی و سیاسی به وسیله نهادهای امنیتی تهدید، احضار یا بازداشت شده‌اند.

در بخشی از بیانیه، بازداشت جمعی فعالان حقوق زنان و کنشگران سیاسی در گیلان در چارچوب «تکرار سناریوهای بی‌اعتبار» نهادهای اطلاعاتی و به دلیل «هراس» حکومت از نزدیک‌شدن به سالگرد اعتراضات سراسری ارزیابی شده است.

بر پایه این بیانیه، تاکنون تنها «واحده خوش‌سیرت» و «نگین رضایی»، دو تن از مجموع ۱۲ کنشگر بازداشت‌شده در گیلان، با قرار وثیقه آزاد شده‌اند و بازداشت‌شدگان دیگر همچنان «در بند» نیروهای امنیتی بسر می‌برند.

در پی بازداشت شماری از فعالان حقوق زنان و کنشگر سیاسی در چند شهر استان گیلان در روز ۲۵ مردادماه، اداره اطلاعات گیلان بدون ارائه هیچگونه سندی ادعا کرد که بازداشت‌شدگان قصد «اقدامات خرابکارانه» داشته‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه، ادعای وزارت اطلاعات درباره آموزش‌ دیدن دو تن از بازداشت‌شدگان به وسیله «سرویس‌های اطلاعاتی دشمن در خارج از کشور» را رد کرده‌ و این افراد را «نام‌هایی شناخته‌شده در میان جامعه مدنی ایران» دانسته‌اند.

پیشتر دادستانی گیلان اعلام کرده بود به‌ جز جلوه جواهری و فروغ سمیع‌نیا برای بقیه بازداشتی‌ها قرار وثیقه صادر خواهد شد.

در بخش دیگری کنشگران مدنی و فعالان حقوق زنان با اشاره به «تبلیغات گسترده» حکومت ایران درباره «عفو عمومی»، از ادامه پرونده‌سازی،‌ صدور و اجرای احکام حبس برای تعدادی از بازداشت‌شدگان خبر داده است.

در این بیانیه تاکید شده که «فشار وارده» بر کنشگران اجتماعی و فعالان برابری جنسیتی منجر به عقب‌نشینی مردم و بویژه زنان از خواسته‌هایشان نخواهد شد.

از جمله امضاکنندگان این بیانیه می‌توان به آتنا دائمی، ترانه علیدوستی، باربد گلشیری، خدیجه پاک‌ضمیر،پروین اردلان، ژیلا بنی‌یعقوب، نوشین احمدی خراسانی، عالیه مطلب‌زاده، کاوه کرمانشاهی و نیره توحیدی اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG