لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

بی‌خبری از وضعیت بازداشت‌شدگان گیلان؛ مادر هومن طاهری: فرزندم محروم از تماس است


بازداشت فعالان مدنی در گیلان.
بازداشت فعالان مدنی در گیلان.

با گذشت ۹ روز از بازداشت شماری از کنشگران و فعالان مدنی در استان گیلان، مادر هومن طاهری با انتقاد از عدم پاسخگویی مسئولان قضائی، خواستار آزادشدن فرزندش شد.

زهرا طاهرخانی، مادر هومن طاهری، در پستی اینستاگرامی با اشاره به محرومیت از تماس و همچنین ممنوع الملاقات‌ بودن فرزندش درباره وضعیت او ابراز نگرانی کرد.

مادر هومن طاهری همچنین با تاکید بر بی‌گناهی پسرش گفته که او «هیچگونه فعالیتی» نداشته است.

هومن طاهری یازده سال قبل در پرونده موسوم به «امدادگران کمپ سرند» در حالی‌که به همراه یک گروه امدادی برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی سفر کرده‌ بود بازداشت و مدتی در زندان بسر برده بود.

ماموران حکومتی روز ۲۵ مردادماه شماری از فعالان حقوق زنان و کنشگر سیاسی از جمله هومن طاهری را در چند شهر استان گیلان بازداشت کردند.

اداره اطلاعات گیلان بدون ارائه هیچگونه شواهدی ادعا کرده که بازداشت‌شدگان قصد «اقدامات خرابکارانه» داشته‌اند.

بتازگی مادر جلوه جواهری، فعال حقوق زنان و از بازداشت‌شدگان گیلان، نیز از بی‌خبری درباره وضعیت فرزندش از جمله اتهامات وارده، محل نگهداری و نهاد بازداشت‌کننده انتقاد کرده است.

گوهر بیات در گفتگو با شبکه شرق با اشاره به جان‌باختن دو تن از فرزندانش در جنگ ایران و عراق، فعالیت دخترش را محدود به حوزه فرهنگی، اجتماعی و حقوق زنان خوانده است.

مادر جلوه جواهری گفته است که به جز یک تماس تلفنی، هیچ اطلاعی از وضعیت دخترش و حال او ندارد.

به گزارش سایت «بیدارزنی»، عدم تحویل داروهای موردنیاز جلوه جواهری، مبتلا به آرتروز شدید دست، و فروغ سمیع‌نیا، مبتلا به دیابت، موجب افزایش نگرانی خانواده‌های آنها شده است.

«بیدارزنی» این اقدام مقامات قضائی را «تعلل عامدانه» خوانده و تاکید کرده که سازمان امور زندان‌ از این محرومیت به عنوان «ابزار فشار امنیتی» علیه بازداشت‌شدگان و خانواده‌های آنها استفاده می‌کند.

بنا بر این گزارش، دادستان گیلان بدون اشاره به جزئیات گفته است برای هشت تن از بازداشت‌شدگان «تا تاریخ ۲۵ شهریور» «قرار بازداشت یک ماهه صادر شده» و چهار تن دیگر «در نوبت تودیع وثیقه قرار خواهند گرفت.»

با نزدیک‌شدن به سالگرد کشته‌شدن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشارهای امنیتی از جمله احضار و بازداشت کنشگران مدنی و سیاسی و خانواده‌های دادخواه تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG