لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

دادگاه روحانیت احمد منتظری را به حبس و خلع لباس محکوم کرد


احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری، به حکم دادگاه روحانیت ویژه قم به ۲۱ سال زندان محکوم شد که شش سال آن اجرا می شود. دادگاه روحانیت، احمد منتظری را همچنین به خلع لباس محکوم کرد.

به نوشته وبسایت آیت الله منتظری، این حکم در پی انتشار فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری در جمع هیات قضایی اعدام‌های سال ۱۳۶۷، که منجر به احضار و محاکمه احمد منتظری شد، صادر شده است.

در خبر این وبسایت آمده است که بر اساس این حکم، احمد منتظری به اتهام اقدام عليه امنيت ملى به ۱۰ سال حبس تعزيرى و به دلیل انتشار فايل صوتى داراى طبقه‌بندى سری به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به اتهام تبليغ عليه نظام به تحمل یک سال حبس تعزيری، روی هم رفته به تحمل ٢١ سال حبس تعزيرى محکوم شده است.

در ادامه حکم آمده که با توجه به برادر شهید بودن، سن و سال و داشتن «وضعيت خاص» وى و نداشتن سابقه محکوميت کيفری، ۶ سال از حبس او اجرا می‌شود. دادگاه همچنین اعلام کرده که آقای منتظری به خلع لباس روحانیت محکوم شده اما خلع لباس او به مدت سه سال تعلیق شده است.

وبسایت آیت الله منتظری که توسط احمد منتظری اداره می‌شود مرداد ماه امسال فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ منتشر کرد. در آن فایل صوتی آیت الله منتظری در جلسه ای با مقامات حکومتی اعدام های آن سال را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی از هنگام پیروزی انقلاب توصیف کرد.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده بود.

آیت اﻟله منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی که اختلاف نظر با آیت اﻟله روح اﻟله خمینی درباره اعدام های سال ۶۷ موجب عزل او از این سمت شد، در این فایل صوتی گفته است: «به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا انجام شده است، این کاری است که به دست شماها انجام شده است… در آینده تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

او در این سخنان تاکید کرده است که هیچ نسبتی با سازمان مجاهدین خلق ندارد و از آنها ضربه خورده و فرزندش توسط آنها کشته شده است. از این رو این سخنان را «با صراحت و بدون سیاسی کاری» به زبان می آورد، چرا که «آینده اسلام و انقلاب و کشور و شخص آقای خمینی برایش اهمیت دارد» و «این که تاریخ چگونه در خصوص آنها قضاوت می‌کند.»

انتشار این سخنان واکنش تند اصولگرایان را در پی داشت. رئیس قوه قضائیه غیرقانونی و غیرشرعی بودن اعدام ها را رد کرد و مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری نیز گفت که به حضور در هیات قضایی آن اعدام ها افتخار می کند.

چند روز پس از انتشار فایل صوتی نیز دادگاه ویژه روحانیت قم احمد منتظری را به افشای اسرار نظام متهم و این کار او را جرم قلمداد کرد.

اعدام های سال ۱۳۶۷ در پی انجام عملیات موسوم به فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق ایران و حمله اعضای این سازمان از خاک عراق به داخل ایران، صورت گرفت.

در پی این حمله آیت اﻟله خمینی به دستگاه قضایی دستور داد که هر زندانی سیاسی که بر موضع خود باقی است را اعدام کند. در پی این حکم، تنها طی دو ماه برای بسیاری از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر و اعدام شد. بیشتر اعدام شدگان از میان اعضای زندانی سازمان مجاهدین خلق بوده و برخی از آنان از اعضای گروه های چپ نظیر چریک های فدایی خلق بودند.

سازمان مجاهدین خلق گفته است در جریان اعدام های ۱۳۶۷ هزاران نفر از زندانیان مخالف حکومت توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند. اما مقامات حکومتی ایران تاکنون آمار روشنی از آن اعدام ها ارائه نداده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG