لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

مطهری: مسئولان به جای شعار دادن، درباره اعدام‌های ۶۷ توضیح بدهند


جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام و نشان در گورستان خاوران دفن شدند
جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام و نشان در گورستان خاوران دفن شدند

علی مطهری، نائب رئیس مجلس ایران از مسئولان خواست به جای "شعار" دادن درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ "توضیح" بدهند. آقای مطهری با اشاره به ترور شدن پدرش توسط گروه "فرقان" از معترضان خواست "دایه دلسوزتر از مادر" نشوند و او را به همراهی با سازمان مجاهدین خلق متهم نکنند.

در ادامه اعتراضات برخی نمایندگان مجلس نسبت به موضع‌گیری علی مطهری در قبال فایل صوتی آیت‌الله منتظری، نماینده ورامین نیز خواستار برخورد مجلس با آقای مطهری شد.

سیدحسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در جلسه روز سه‌شنبه ۹ شهریور مدعی شد که بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم ایران توسط "گروهک منافقین" کشته شده‌اند. در ادبیات مقامات جمهوری اسلامی، از سازمان مجاهدین خلق با عنوان "منافقین" یاد می‌شود.

این نماینده مجلس با استناد به پاسخ آیت‌الله خمینی به آیت‌الله منتظری، موضع‌گیری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی را زیر سوال برد و تلویحا خواستار برکناری او از این سمت شد.

علی مطهری نیز در پاسخ گفت: " پرونده را ببندید و این‌قدر شعار ندهید. تا به امروز ۱۰ تا ۱۵ نفر از مسئولان کشور صحبت کرده‌اند و همگی درباره جنایتکار بودن منافقین شعار داده‌اند."

به گفته آقای مطهری، در "جنایتکار" بودن "منافقین" شکی نیست اما " مسئولان باید توضیح دهند که به‌عنوان مثال در سال ۶۷ با کمال احتیاط عمل شده، حکم هم شرعی بوده و هیچ ظلمی به هیچکس نشده و درصورتی که کسی اعتراضی دارد، اعلام کند تا بررسی کنیم که اگر قصوری شده ‌باشد، جبران می‌کنیم."

پیش از این هم اعتراض برخی نمایندگان مجلس به علی مطهری در جلسه روز یکشنبه باعث بروز درگیری و تنش شده بود. این نمایندگان خواستار برکناری آقای مطهری از سمت نائب رئیسی مجلس هستند.

پس از آن که وبسایت رسمی حسینعلی منتظری، فایل صوتی جلسه‌ای درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را منتشر کرد، علی مطهری تنها مقام ایرانی بود که خواستار توضیح مسئولان در این باره شد. سایر مقامات با محکوم کردن انتشار این نوار علیه سازمان مجاهدین خلق موضع گرفتند.

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری و مسئول وبسایت او نیز تاکنون سه بار بازجویی شده است.

نوار منتشر شده مربوط به جلسه ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ با اعضای گروه موسوم به "هیات مرگ" است و در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی می‌نامد.

او در اعتراض صریح خود به مسئولان اعدام زندانیان سیاسی تاکید می‌کند که "شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."

XS
SM
MD
LG