لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

احمد منتظری: به اقدام علیه امنیت ملی متهم شدم


احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری اعلام کرد که به دلیل انتشار فایل صوتی سخنان پدر خود درباره اعدام های سال ۶۷، توسط دادگاه ویژه روحانیت تفهیم اتهام شده است.

آقای منتظری روز دوشنبه ۱۵ شهریور با انتشار یادداشتی در کانال تلگرام آیت الله منتظری نوشته است که دادگاه ویژه روحانیت با اشاره به موادی از قانون، او را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده است.

او با اعلام اینکه در حال حاضر با وثیقه ۷۰ میلیون تومانی آزاد است تاکید کرده که این اتهام را قبول ندارد و پس از مشورت با وکیل خود، به آن پاسخ خواهد داد.

احضار احمد منتظری به دادگاه ویژه روحانیت پس از آن صورت گرفت که انتشار فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری در جمع هیات قضایی اعدام های ۱۳۶۷، در مرداد ماه امسال خبرساز شد.

آیت الله منتظری در این سخنان که مرداد ماه سال ۱۳۶۷ و در اوج اعدام‌های زندانیان سیاسی در آن سال بیان شد، خطاب به هیات قضایی مربوطه شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین)گفت که این اعدامها بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی است و تاریخ از آنان به عنوان جنایتکاران یاد خواهد کرد.

این فایل پس از انتشار، به دستور وزارت اطلاعات از وبسایت آیت الله منتظری حذف شد و احمد منتظری نیز پس از آن بارها به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد.

اعدام‌های سال ۱۳۶۷ با حکم آیت الله خمینی پس از حمله نظامی سازمان مجاهدین خلق به ایران در تابستان آن سال صورت گرفت. این اعدام‌ها که شامل اعضا و هواداران زندانی سازمان مجاهدین خلق در ایران و تعدادی از اعضای زندانی گروههای چپ بود بر اساس کتاب خاطرات آیت الله منتظری شامل ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ نفر شد.

در پی انتشار این فایل صوتی برخی از مقامات جمهوری اسلامی به دفاع از اعدام های سال ۶۷ پرداختند از جمله رئیس قوه قضائیه که احکام دادگاه‌های اعدامها را "بر حسب موازین شرعی و قانونی" دانست و مجلس خبرگان نیز تصمیم آیت الله خمینی برای این اعدامها را "دوراندیشانه و به موقع" عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG