لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

فرزند آیت‌‌اﻟله منتظری بازداشت شد


احمد منتظری در سالگرد اعدام‌های سیاسی ۱۳۶۷، فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» را منتشر کرده بود
احمد منتظری در سالگرد اعدام‌های سیاسی ۱۳۶۷، فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» را منتشر کرده بود

احمد منتظری فرزند حسینعلی منتظری پس از احضار به دادگاه روحانیت بازداشت شد.

وبسایت آیت‌‌اﻟله حسینعلی منتظری روز چهارشنبه ۴ اسفند خبر داد که احمد منتظری «بدون هیچ‌گونه احضاریه رسمی» به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده و پس از ساعتی به خانواده اطلاع داده که «ماندگار شده‌ام».

احمد منتظری مرداد ماه امسال و در سالگرد اعدام‌های سیاسی ۱۳۶۷، فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» را در وبسایت رسمی او منتشر کرده بود، که اندکی بعد به دستور وزارت اطلاعات حذف شد.

آیت‌ اﻟله منتظری در این دیدار خطاب به مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) می‌گوید، اعدام های گسترده زندانیان سیاسی بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی است و تاریخ از آنها به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد.

پس از آن و در مهر ماه دادگاه روحانیت در جلساتی غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه و وکیل مدافع آقای منتظری را محاکمه کرد.

دادگاه روحانیت احمد منتظری را به اتهام اقدام عليه امنيت ملى به ۱۰ سال حبس تعزيرى، به دلیل انتشار فايل صوتى داراى طبقه‌بندى سری به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به اتهام تبليغ عليه نظام به تحمل یک سال حبس تعزيری، روی هم رفته به تحمل ٢١ سال حبس تعزيرى محکوم کرده است.

در ادامه حکم آمده که با توجه به برادر شهید بودن، سن و سال و داشتن «وضعيت خاص» و نداشتن سابقه محکوميت کيفری، ۶ سال از حبس احمد منتظری اجرا می‌شود. دادگاه همچنین اعلام کرده که آقای منتظری به «خلع لباس» روحانیت محکوم شده اما خلع لباس او به مدت سه سال تعلیق شده است.

محتوای مکالمات این فایل صوتی پیش از این به صورت متنی منتشر شده بود اما انتشار نسخه صوتی آن بار دیگر موضوع اعدام‌های سیاسی سال ۶۷ را بر سر زبان‌ها انداخت و علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار پاسخگویی درباره آن شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG