لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۱

فرزندان آیت‌ اﻟله منتظری و مهدی کروبی در دادگاه


حسینعلی منتظری (راست) و مهدی کروبی - آرشیو
حسینعلی منتظری (راست) و مهدی کروبی - آرشیو

نخستین جلسه دادگاه احمد منتظری، فرزند آیت‌ اﻟله منتظری، برگزار شد و محمدحسین کروبی٬ فرزند مهدی کروبی نیز به دادگاه احضار شده است. اتهام هر دو آنها مربوط به انتشار سخنانی از پدرانشان است.

محاکمه احمد منتظری فرزند حسینعلی منتظری که فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه تصمیم گیرنده درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را منتشر کرده، روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه در دادگاه ویژه روحانیت آغاز شد.

بر اساس اعلام خانواده آقای منتظری، نخستین جلسه دادگاه، غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه و وکیل مدافع او بوده است.

احمد منتظری مرداد ماه امسال و در سالگرد اعدام‌های سیاسی ۶۷، فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» را در وبسایت رسمی او منتشر کرده بود، که اندکی بعد به دستور وزارت اطلاعات حذف شد.

آیت‌ اﻟله منتظری در این دیدار خطاب به مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) می‌گوید، اعدام های گسترده زندانیان سیاسی بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی است و تاریخ از آنها به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد.

همزمان محمدحسین کروبی٬ فرزند مهدی کروبی نیز خبر داده است که به اتهام انتشار نامه پدرش خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به دادگاه احضار شده است.

به گفته آقای کروبی، اتهام او «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده و پس از چهار جلسه بازجویی، «قرار یک میلیارد ریالی» برای او صادر شده است.

مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و از رهبران اعتراضات پس از آن، فروردین ماه در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران خواستار برگزاری محاکمه علنی خود شد.

وی که بیش از پنج سال است که در حصر خانگی به سر می‌برد، در این نامه ضمن پافشاری بر موضع خود مبنی بر تقلب گستره در انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۸۴ و ۸۸، حاصل آن تقلب را روی کار آمدن دولتی دانست که به گفته او فاسدترین دولت پس از مشروطه بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG