لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

گردهمایی دانشگاه پرینستون برای آزادی پژوهشگر آمریکایی زندانی در ایران


تصویری از آقای وانگ و خانواده اش، پیش از سفر او به ایران
تصویری از آقای وانگ و خانواده اش، پیش از سفر او به ایران

دانشگاه پرینستون در آمریکا به منظور آغاز تلاشی برای آزادی ژی یو وانگ، دانشجوی خود در رشته دکترای تاریخ که در ایران زندانی است، یک گردهمایی برگزار می کند.

این گردهمایی که چهارشنبه یکم اسفند برگزار می‌شود و شامل سخنرانی رئیس دانشگاه، تماس تلفنی حاضران به نمایندگان کنگره و ارسال کارت به آنها است، چند ماه پس از آن برگزار می‌شود که یک کارگروه سازمان ملل متحد خواستار آزادی آقای وانگ شد.

ژی یو وانگ که برای تحقیق درباره تز دکترای خود با اجازه دولتی به ایران رفت، تابستان سال ۱۳۹۵ هنگام مرور و مطالعه اسنادی مربوط به اواخر دوران قاجار در آرشیو ملی ایران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او در دادگاهی غیرعلنی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

طی دو سال و نیم گذشته علاوه «کارگروه بازداشت‌های خودسرانه» سازمان ملل، مقام‌های دولت آمریکا، استادان دانشگاه و خانواده آقای وانگ بارها اتهام جاسوسی علیه این دانشجوی تاریخ را رد کرده و خواستار آزادی او شدند.

با این حال، دادگاه تجدیدنظر تابستان سال گذشته حکم ۱۰ سال زندان این زندانی را تایید کرد.

پیش از آن، سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده بود که آقای وانگ «با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود» و پس از اینکه «محرز شد وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند» بازداشت و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این در حالیست که آقای وانگ با ویزای دانشجویی برای انجام مطالعات مربوط به پایان‌نامه دکترای خود در رشته تاریخ حکومت‌داری به ایران سفر کرد. استاد راهنمای او نیز اعلام کرد که تحقیقات آقای وانگ روی مدارکی مربوط به دوران قاجار بوده و معلوم نیست چطور حکومت ایران مطالعه روی مدارک صد سال پیش را جاسوسی دانسته است.

در پی اعلام محکومیت این دانشجوی آمریکایی، مقامات دولت پرزیدنت ترامپ این اقدام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را محکوم کردند و خواستار آزادی او شدند.

دانشگاه پرینستون همچنین بیانیه ای از هوآ کیو، همسر شی یو وانگ، منتشر کرد که در آن نوشته بود: «او جاسوس نیست بلکه یک زبان شناس، یک مورخ عاشق فرهنگ ایران، همسری وفادار و پدری با محبت است.»

حبس آقای وانگ در سرد شدن تبادلات فرهنگی و دانشگاهی میان ایران و ایالات متحده موثر بوده است.

بازداشت این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار واکنش‌ بیش از هزار استاد دانشگاه و مورخ برجسته از ۳۴ کشور جهان از جمله آمریکا را نیز در پی داشت که با امضای یک بیانیه خواستار آزادی سریع ژی یو وانگ شدند.

در آخرین واکنش دولت پرزیدنت ترامپ، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به مناسبت سالگرد آزادی دیپلمات های آمریکایی گروگان در ایران، از حکومت جمهوری اسلامی خواست که آمریکائیان گروگان در ایران را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG