لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

کاخ سفید بازداشت خودسرانه شهروندان دو تابعیتی در ایران را محکوم کرد


وزارت خارجۀ آمریکا و اسما جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، هردو، در تازه ترین گزارش خود به الگوی جاری حکومت ایران در بازداشت های خودسرانه، بازداشت شهروندان دو تابعیتی و خارجیان پرداخته اند.

تلویزیون دولتی ایران در ماه نوامبر با نشان دادن ویدیوهائی از شی وی وانگ، دانشجوی بازداشت شدۀ آمریکائی،که برای انجام پژوهش در زمینۀ تاریخ برای رساله خود، به ایران رفته بود؛ و نیز نازنین زاغری راتکلیف، بریتانیائی-ایرانی که برای دیدار خانواده با دخترش به ایران رفته و زندانی شده است؛ رفتار مشکوک و بیرحمانۀ خود را به نمایش گذاشت.

هم وانگ و هم زاغری راتکلیف به اتهام جاسوسی به زندان های طولانی محکوم شده اند.

اسما جهانگیر گزارشگر ویژه در کنفرانس مطبوعاتی گفت برای حکومت ایران وارد آوردن اتهام جاسوسی به افراد "آسان" است. به گفته خانم جهانگیر مساله عمده این است که متهمان از یک محاکمه منصفانه محروم اند:
"آئین دادرسی در دادگاه در مورد آنها اجرا نشد و نحوۀ رفتار با آنها عادلانه نبود، انتقام جوئی بود."

در ماه ژوئیه کاخ سفید در بیانیه ای، کشورهائی را محکوم کرد که "به گروگانگیری و بازداشت شهروندان ما بدون رعایت آئین دادرسی ادامه می دهند".

کاخ سفید می گوید زمان آن فرا رسیده است که حکومت ایران به رفتار تقریبا چهل ساله اش در استفاده از بازداشت ها و گروگانگیری ها به عنوان ابزارهای سیاست دولتی پایان دهد.

کاخ سفید هشدار داد که پرزیدنت دونالد ترامپ " آماده است تحریمهای تازه و جدی علیه ایران وضع کند مگر اینکه ایران همه شهروندان آمریکائی را که غیرعادلانه زندانی شده اند آزاد سازد و به کشورشان بازگردند."

XS
SM
MD
LG