لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

تصاویر ویدئوی از دانشجوی آمریکایی زندانی در تهران موجب نگرانی است


اعترافاتی از دانشجوی دکترای پرینستون که در ایران زندانی است، در تلویزیون ایران پخش شد.
اعترافاتی از دانشجوی دکترای پرینستون که در ایران زندانی است، در تلویزیون ایران پخش شد.

پخش تصاویر ویدیویی از تلویزیون دولتی ایران از یک دانشجوی آمریکایی مقطع دکترا که بیش از یک سال است به جاسوسی متهم شده، نگرانی هایی را به همراه آورده است که از او برای فشار بر آمریکا سوء استفاده می شود.

به گزارش روزنامه وال استریت جورنال، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید ژیو وانگ هیچ ارتباطی با دولت آمریکا ندارد و هیچ اطلاعاتی درباره ایران به آن ها نداده است. این سخنگو خواهان آزادی فوری آقای وانگ و تمام زندانی هایی شد که ناعادلانه در ایران بازداشت شده اند.

سخنگوی دانشگاه پرینستون هم تاکید کرد آقای وانگ موضوع پژوهش دکترایش را پیش از سفر به ایران به مقام های ایرانی توضیح داده و «موضوع تز دانشگاهی اش از سوی پرینستون، دولت آمریکا یا هیچ فرد دیگری پیشنهاد نشده بود. او هیچ ارتباطی با هیچ دولت یا آژانس اطلاعاتی ندارد و اتهام وارده مبنی بر انجام جاسوسی کاملا دروغ است.»

در حال حاضر، دست کم چهار ایرانی آمریکایی و پنج ایرانی بریتانیایی در ایران به اتهام های جاسوسی در بازداشت هستند. وضعیت وانگ از این جهت متفاوت است که او فقط شهروندی آمریکا را دارد. او متولد پکن است ولی چین شهروندی دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG