لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

یک کارگروه سازمان ملل خواستار آزادی پژوهشگر آمریکایی زندانی در ایران شد


تصویری از آقای وانگ و خانواده اش، پیش از سفر او به ایران
تصویری از آقای وانگ و خانواده اش، پیش از سفر او به ایران

یک گروه مدافع حقوق بشر سازمان ملل متحد از ایران خواست ژیو وانگ، پژوهشگر آمریکایی دانشگاه پرینستون را که از دو سال پیش در ایران زندانی است، هر چه زودتر آزاد کند.

کارگروه بازداشت های خودسرانه سازمان ملل متحد می‌گوید ژیو وانگ به طور غیرعادلانه به جاسوسی متهم، در دادگاهی غیرعلنی و به طور مخفیانه محاکمه، و در ایران زندانی شده است.

در بیانیه این گروه که تاریخ صدور آن به ماه گذشته باز می گردد و در وبسایت دانشگاه پرینستون منتشر شده، دولت ایران به پیروی از معیارها و قواعد بین‌المللی و آزادی فوری ژیو وانگ فراخوانده شده است.

ژیو وانگ، سال ۱۳۹۵ با گرفتن تایید دولت ایران برای انجام تحقیقات مرتبط با مدرک دکترای خود به ایران سفر کرد، اما مردادماه همان سال در خلال مطالعه اسناد آرشیو ملی ایران، بازداشت و زندانی شد.

دادگاه ایران در یک محاکمه غیرعلنی شیو وانگ را به اتهام جاسوسی به مجازات ده سال حبس محکوم کرد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که آقای وانگ «با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود» و پس از بازداشت به دنبال اینکه «محرز شد وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند» بازداشت و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این در حالیست که آقای وانگ با ویزای دانشجویی برای انجام مطالعات مربوط به پایان‌نامه دکترای خود در رشته تاریخ حکومت‌داری به ایران سفر کرد. استاد راهنمای او نیز اعلام کرد که تحقیقات آقای وانگ روی مدارکی مربوط به دوران قاجار بوده و معلوم نیست چطور حکومت ایران مطالعه روی مدارک صد سال پیش را جاسوسی دانسته است.

در پی اعلام محکومیت این دانشجوی آمریکایی، مقامات دولت پرزیدنت ترامپ این اقدام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را محکوم کردند و خواستار آزادی او شدند.

بازداشت این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار واکنش‌ بیش از هزار و ۵۰۰ استاد دانشگاه و مورخ برجسته از ۳۴ کشور جهان از جمله آمریکا را نیز در پی داشت که با امضای یک بیانیه خواستار آزادی سریع ژی یو وانگ شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG