لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

دیوان عالی ایران حکم اعدام درویش زندانی را تایید کرد


خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که حکم اعدام «محمد ثلاث»، درویش زندانی که از سوی مقامات جمهوری اسلامی متهم به قتل سه مامور با اتوبوس در درگیری‌های خیابان پاسداران شد، توسط دیوان عالی ایران تایید شده و لازم الاجراست.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم قصاص محمد ثلاث را به اتهام قتل سه مامور نیروی انتظامی، تایید کرده است.

اسفند گذشته، درگیری ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با درویشان گنابادی که به زندانی شدن یک درویش سالمند معترض بودند، به خشونت کشیده شد و پنج کشته و چندین زخمی به جای گذاشت. سه تن از کشته شدگان ماموران نیروی انتظامی بودند که به دلیل برخورد با اتوبوس محمد ثلاث جان باختند.

حکم سه بار قصاص علیه محمد ثلاث در حالی در آخرین روزهای سال گذشته از سوی قاضی دادگاه تعیین شد که محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرد.

به گزارش ایلنا، وی در دفاعیات خود گفته بود: «من شکایتم از نیروی انتظامی را پیش کی باید ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.»

او در ادامه دفاعیات خود گفته بود که در هنگام حادثه اراده او دست خودش نبود، چرا که در اثر ضربات ماموران دستش شکسته بود و اضطراب داشت که ماموران قصد حمله به او را دارند.

او اضافه کرده بود: «من پایم را روی گاز گرفتم تا رد کنم، افراد را ندیدم.»

حکم اعدام آقای ثلاث در حالی تایید شده است که پیشتر نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده درباره نحوه سرکوب درویشان و نحوه برخورد قضایی با آنها ابراز نگرانی کرده بودند.

دیده بان حقوق بشر نسبت به روند برخورد با دراویش و محاکمه او بیانیه داده بود. این نهاد بین‌المللی در گزارش خود نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای محمد ثلاث یکی از دراویش که به قتل سه سرباز نیروی انتظامی متهم شده، ابراز نگرانی کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دولت آمریکا گزارش‌های نگران کننده‌ای را در مورد سرکوب خشونت آمیز و ادامه دار درویشان گنابادی توسط رژیم ایران را در سراسر کشور، دریافت کرده، در این موارد صدها تن بازداشت شده‌اند و برخی نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواست تا به حقوق شهروندانش احترام گذاشته و همه زندانیان عقیدتی به ناحق زندانی شده را آزاد کند.

صدور و تایید حکم اعدام محمد ثلاث در حالیست که هنوز تکلیف صدها نفر از درویشان بازداشت شده حوادث خیابان پاسداران مشخص نشده و برخی از بازداشت شدگان با وجود جراحت ناشی از کتک خوردن از ماموران و مشکلات سلامتی، همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند. ضمن اینکه هنوز جزئیات مرگ، محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG