لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

حکم اعدام برای «محمد ثلاث» درویش بازداشت شده: اقدام من عامدانه نبود


آقای ثلاث در دادگاه ضمن تاکید بر تحت فشار بودن، گفت در ماجرای اتوبوس و قتل سه مامور او عامدانه این کار را نکرده است.
آقای ثلاث در دادگاه ضمن تاکید بر تحت فشار بودن، گفت در ماجرای اتوبوس و قتل سه مامور او عامدانه این کار را نکرده است.

درویشی که به اتهام زیر کردن و کشتن سه مامور انتظامی و بسیجی محاکمه می شود، از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد. این در حالی است که «محمد ثلاث» در دادگاه اتهام قتل عمد را رد کرد.

رسانه های ایران گزارش دادند «محمد ثلاث» از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی به جرم سه فقره قتل عمد و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض به اعدام محکوم شده است.

کمتر از یک ماه پیش در حاشیه حمله نیروی انتظامی به دراویش گنابادی در خیابان پاسداران، اعلام شد یک اتوبوس از روی ماموران رد شده که در این واقعه سه نفر کشته شدند. بعد از این بود که رسانه های حکومتی از یکی از دراویش به عنوان راننده اتوبوس نام بردند و بعد از سه جلسه دادگاه، اکنون رای دادگاه آقای ثلاث اعلام شده است.

در آخرین جلسه دادگاه آقای ثلاث با شکایت از رفتار پلیس گفت که عامدانه این قتل ها را انجام نداده است.
به گزارش ایلنا، وی در دفاعیات خود گفته بود: « من شکایتم از نیروی انتظامی را پیش کی باید ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.
وی افزود: نه ازاعدام ناراحت می‌شوم و نه از بخشش خوشحال؛ زیرا باید به دارمکافات برگردم، اما این ۳نفر را به صورت عمدی زیر نکردم... روز حادثه اراده‌ام دست خودم نبود و اضطراب داشتم که آنها می‌خواهند حمله کنند. من پایم را روی گاز گرفتم تا رد کنم، افراد را ندیدم.

محاکمه آقای ثلاث در حالی است که پیشتر دیده بان حقوق بشر نسبت به روند برخورد با دراویش و محاکمه او بیانیه داده بود.

این نهاد بین المللی در گزارش خود نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای محمد ثلاث یکی از دراویش که به قتل سه سرباز نیروی انتظامی متهم شده، ابراز نگرانی کرده بود.

بازتاب حکم اعدام در فضای مجازی

حکم اعدام برای محمد ثلاث بازتاب هایی در فضای مجازی داشت.

در حالیکه خبرگزاری وابسته به سپاه این محاکمه را «یکی از کامل ترین پرونده های قضایی» نامید، متهم این پرونده قتل عمد را تکذیب کرد.

از سوی دیگر برخی در فضای مجازی به صدور حکم اعدام اعتراض داشتند.

برخی کاربران نیز نوشتند در حالیکه در اعتراضات گسترده دی ماه بیش از ۲۰ نفر کشته شدند، حکومت بدون توجه به عامل آن قتل ها، محمد ثلاث را محاکمه و سریعا به اعدام محکوم کرد.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بعد از مرگ ماموران در درگیری از دراویش به منزل یکی از کشته های بسیجی رفت و پس از آن بود که رسیدگی به پرونده محمد ثلاث سرعت یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG