لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در تهران با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد


درگیری پلیس با دراویش در تجمع مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران
درگیری پلیس با دراویش در تجمع مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران

تجمع گروهی از دراویش گنابادی در اعتراض به تداوم بازداشت نعمت الله ریاحی، یکی از دراویش، به درگیری شدید ماموران پلیس و نیروهای یگان ویژه منجر شد.

بر اساس ویدئوها و خبرهای ارسالی به صدای آمریکا، تجمع کنندگان با در دست داشتن تصاویر نعمت الله ریاحی روز دوشنبه ۳۰ بهمن ابتدا مقابل ساختمان کلانتری ۱۰۲ پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

در ادامه، ماموران پلیس و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن تجمع کنندگان با آنها درگیر شدند. کسری نوری، یکی از دراویش گنابادی با انتشار یک فایل صوتی اعلام کرد که ماموران یگان ویژه و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن دراویش تیراندازی کرده و گاز اشک آور شلیک کردند.

درگیری در ادامه به خیابان گلستان هفتم که منزل نورعلی تابنده، درویش گنابادی، در آن واقع است کشیده شد و نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در آن محل درگیر شدند.

خبرهایی هم مبنی بر بازداشت برخی از دراویش حاضر در تجمع و درگیری منتشر شده است.

این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.

در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند. در برخی از آخرین بازداشت‌ها، ایوب قاسمی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی به اتهام جتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی توسط نیروهای امنیتی در محل کارش دستگیر، و به زندان رجایی شهر منتقل شد. حسین پیرهادی از دراویش خرم آباد و ذبیح‌الله‌ گردپور، عبدالله رضاییان و محسن آزادی‌فر نیز از دراویش شهر کوار به تازگی بازداشت شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG