لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

قطب دراویش گنابادی می‌گوید از مدتی پیش در «بازداشت خانگی» است


نورعلی تابنده، ۹۰ ساله، قطب دراویش
نورعلی تابنده، ۹۰ ساله، قطب دراویش

قطب و رهبر دراویش گنابادی که در هفته های اخیر فشار حکومت بر آنها افزایش یافته، با انتشار ویدئویی خبر داد که از مدتی پیش در حصر و بازداشت خانگی است.

نورعلی تابنده، ۹۰ ساله و قطب سلسله نعمت‌اللهی سلطان‌علیشاهی گنابادی شب گذشته در یک فایل ویدئویی که توسط سایت های نزدیک به درویشان منتشر شد، اعلام کرده حکم بازداشت او ۲۴ آذر صادر شد و اکنون مدتی است که در خانه خود در حصر است و اجازه خروج ندارد اما در خانه مزاحم او نیستند.

وی گفته حکم بازداشت خانگی او توسط شعبه ۳ دادسرای امنیت ( توسط فردی موسوم به حسینی) در ۲۴ آذرماه صادر شده است. اشاره ای نشده که آیا او محاکمه شده و فرصت دفاع از خود را داشته یا خیر. در قوانین ایران، مجازاتی به نام حصر خانگی وجود ندارد.

مشهورترین حصر خانگی سالهای اخیر درباره میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد اتفاق افتاده که از بهمن سال ۸۹ در خانه های شان بازداشت هستند.

مدتی است که فشار حکومت جمهوری اسلامی ایران بر دراویش گنابادی افزایش یافته است. جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه ۳۰ بهمن در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. منابع رسمی ایران بعد اعلام کردند سه مأمور پلیس در حمله یک اتوبوس کشته شدند و دو نیروی بسیجی هم در جریان این وقایع جان خود را از دست داده اند.

به تازگی مرگ یک درویش گنابادی خبر ساز شده است. محمد راجی بعد از درگیری های ابتدای اسفند مدتی در بازداشت بود که بعد خبر مرگ او به خانواده اش اعلام شد.

روز سه شنبه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در نشست خبری خود به انتشار خبر مرگ «محمد راجی» از دراویش گنابادی واکنش نشان داد و گفت:‌ بار دیگر ما از شنیدن خبر درگذشت یکی از زندانیان عقیدتی در بازداشت متاثر شدیم، گزارش رسیده است که محمد راجی، یکی از دراویش گنابادی، در زندان و در حین بازجویی در ایران در گذشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG