لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

پایان درگیری ماموران و دراویش | پلیس: ۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر بازداشت شدند


درگیری پلیس با دراویش در تجمع مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران
درگیری پلیس با دراویش در تجمع مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران

سخنگوی پلیس ایران اعلام کرد که درگیری دراویش گنابادی با ماموران پلیس و بسیج که از عصر دوشنبه آغاز شد منجر به کشته شدن ۵ نفر از ماموران و بازداشت ۳۰۰ نفر از دراویش شد.

به گفته سعید منتظرالمهدی، این درگیری ها تا بامداد سه شنبه اول اسفند در خیابان‌های فرعی پاسداران ادامه داشت و با بازداشت حدود ۳۰۰ نفر به پایان رسید.

مقامات ایران می گویند در جریان این درگیری‌ها، سه مامور پلیس بر اثر حرکت یک اتوبوس به میان ماموران کشته شدند. همچنین یک نیروی بسیج توسط یک خودروی سمند زیرگرفته شده و کشته شد. سخنگوی پلیس ایران مدعی شد یک بسیجی دیگر نیز با سلاح کشته شد.

ادعای این مقام پلیس در حالی است که فعالان دراویش این اتهامات را رد می کنند. آنها می گویند پلیس قصد دارد اقدامات خود را به گردن دراویش بیاندازد.

پیشتر گزارش شد یک اتوبوس به سمت ماموران حمله کرد. سخنگوی پلیس عاملان حمله به ماموران با اتوبوس و خودروی سمند را از دراویش معرفی کرد، این در حالیست که فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند در گفت و گو با صدای آمریکا دخالت دراویش در حمله مرگبار به نیروهای پلیس را رد کرد.

جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. گزارش ها حاکیست که در جریان این درگیری تیراندازی صورت گرفته هر چند، محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز از دلایل این تیراندازی جزئیاتی در دست نیست.

این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.

در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG