لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

اشاره دبیرکل سازمان ملل به سرکوب اقلیتها، زنان و بازداشت معترض اخیر ایران


با حضور جنجالی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود به این شورا به تبعیض علیه زنان و فشار بر اقلیت های دینی و همچنین بازداشت چند هزار معترض اعتراضات اخیر در ایران اشاره کرد.

در سی و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، آنتونیو گوترش در یک گزارش به این نهاد گواهی داده که سرکوب روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران ادامه دارد.

وی همچنین درباره وضعیت اقلیت های دینی و قومی نوشت که آنها همچنان با محدودیت مواجه هستند و در وضعیتشان بهبودی مشاهده نشده است.

اشاره آقای گوترش به بازداشت و فشار بر بهائیان، دراویش گنابادی و سایر اقلیت ها است.

دبیرکل سازمان ملل به بازداشت حدود چهارهزار نفر از معترضان در پی اعتراضات دی ماه گذشته نیز اشاره کرد و از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست که به حق قانونی معترضان برای تجمع و اعتراض توجه کند.

در اعتراضات گسترده دی ماه مردم در بیش از ۸۰ شهر ایران تجمع کردند که دست کم ۲۵ نفر کشته شدند و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند.

آقای گوترش در گزارش خود از طرح دولت ایران برای توقف حکم اعدام قاچاقچیان مواد مخدر به عنوان یک اقدام مثبت یاد کرده اما خاطر نشان کرده که تنها در سال ۲۰۱۷، در ایران ۴۸۲ نفر اعدام شده اند.

سید علیرضا آوایی، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل، که پس از انتشار گزارش دبیرکل سازمان ملل صورت گرفت اشاره ای به انتقادها از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG