لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۶

مرگ سه مامور در حمله اتوبوس در ادامه تنش پلیس و دراویش| دراویش: کار ما نبود


عکسی از اتوبوسی که به سوی ماموران حمله کرد.
عکسی از اتوبوسی که به سوی ماموران حمله کرد.

سخنگوی نیروی انتظامی از کشته شدن سه مامور پلیس در جریان درگیری با تجمع کنندگان در خیابان پاسداران خبر داد. این در حالی است که دراویش می گویند اتوبوسی که به پلیس ها حمله کرد، به آنها ربطی ندارد.

ساعاتی پس از درگیری پلیس با دراویش گنابادی، سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی دوشنبه شب ۳۰ بهمن در یک برنامه خبری تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی گفت که در جریان تجمع اعتراضی در خیابان پاسداران، «اخلالگران نظم و امنیت» با یک دستگاه اتوبوس به میان ماموران نیروی انتظامی زدند که منجر به کشته شدن سه مامور پلیس شد.

سخنگوی پلیس اگر چه به طور مشخص از دراویش معترض نام نبرد اما با بیان اینکه «مخلان نظم و امنیت در ادامه تجمعات اخیر خود در خیابان پاسداران با یک دستگاه اتوبوس» به ماموران حمله کرده و باعث کشته شدن ماموران شدند، دراویش معترض در خیابان پاسداران را عامل این حادثه دانست.

به گفته او عاملان این حادثه دستگیر شده اند.

این در حالیست که فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند در گفت و گو با صدای آمریکا دخالت دراویش در حمله مرگبار به نیروهای پلیس را رد کرد.

جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. گزارش ها حاکیست که در جریان این درگیری تیراندازی صورت گرفته هر چند، محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز از دلایل این تیراندازی جزئیاتی در دست نیست.

به گفته او، در پی این درگیری ها شورای تامین استان تشکیل جلسه داد.

این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.

در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG