لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

جسد درویش کشته شده، شبانه در الیگودرز دفن شد


محمد راجی درویش گنابادی به گفته نزدیکانش از فرماندهان دوران جنگ ایران و عراق بود.
محمد راجی درویش گنابادی به گفته نزدیکانش از فرماندهان دوران جنگ ایران و عراق بود.

منابع نزدیک به دراویش از دفن شبانه جسد «محمد راجی‌» از دراویش گنابادی کشته شده در روزهای اخیر در شهر الیگودرز خبر دادند.

خانواده آقای راجی تایید کردند دوشنبه شب توسط تعداد اندکی از خانواده ایشان و با حضور نیروهای امنیتی-انتظامی در شهرستان الیگودرز به خاک سپرده شد.

مرگ آقای راجی بعد از آن خبرساز شد که وبسایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می کند، روز یکشنبه ۱۳ اسفند گزارش داد که مامواران پلیس به خانواده محمد راجی، درویش ۵۶ ساله خبر دادند که آقای راجی جان باخته است. منابع نزدیک به درویشان مدعی شدند او در بازجویی های سپاه کشته شده است.

یک روز بعد از ادعای دراویش، دادستان تهران اعلام کرد آقای راجی در همان درگیری های ابتدای اسفند در خیابان پاسداران کشته شده است. این مقام پاسخ نداد چرا بعد از دو هفته خبر بازداشت او اعلام شده است.

وبسایت مجذوبان نور نوشته آقای راجی از فرماندهان سپاه در دوره جنگ ایران و عراق بود. دختر او نیز به برخی از وبسایت‌های خبری گفت که آقای راجی در زمان جنگ ایران و عراق فرماندهی چند گردان سپاه راه به عهده داشت و در جنگ دچار معلولیت و ناراحتی ریه شده بود.

محمد راجی یکی از صدها درویشی است که در جریان ناآرامی ها و زد و خوردهای ۳۰ بهمن با ماموران پلیس، بازداشت شد. گفته می شود که پسر آقای راجی نیز در بازداشت به سر می‌برد.

جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه ۳۰ بهمن در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. منابع رسمی ایران بعد اعلام کردند سه مأمور پلیس در حمله یک اتوبوس کشته شدند و دو نیروی بسیجی هم در جریان این وقایع جان خود را از دست داده اند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG