لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

قاضی بازداشتگاه کهریزک به ۱۵ سال زندان محکوم شده است


سخنگوی قوه قضائیه محکومیت یکی از قضات بازداشتگاه کهریزک را تایید کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای روز سه شنبه ۳۰ خرداد در پاسخ به خبرنگاران تایید کرد که علی اکبر حیدری فر، یکی قضاتی که بازداشت شدگان حوادث سال ۸۸ را به بازداشتگاه کهریزک فرستاد، در زندان به سر می‌برد.

آقای اژه ای در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا این قاضی به اتهام فساد مالی بازداشت شده، گفت: « این فرد دو پرونده دارد، یکی هنوز به نتیجه نرسیده و در دادسراست. در پرونده قبلی وی دو سه اتهام وجود داشت که نسبت به هر کدام محکومیت گرفته و سنگین است، با توجه به اینکه باید اشد مجازات برای وی اجرا شود، برای این فرد حکم ۱۵ سال حبس صادر شده است.»

علی اکبر حیدری فر به همراه سعید مرتضوی و حسن زارع دهنوی (معروف به قاضی حداد)، از متهمان به فرستادن بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک و شرایط حاکم بر آن بازداشتگاه بودند.

این سه قاضی در رسیدگی به پرونده کهریزک به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

تابستان سال ۸۸ در پی انتشار گزارش‌هایی از شرایط سخت نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری در بازداشتگاه کهریزک، رهبر جمهوری اسلامی دستور بسته شدن این بازداشتگاه را داد.

گزارش نهادهای رسمی تایید کرد که چهار نفر، شامل محمد کامرانی، محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و رامین آقازاده قهرمانی به دلیل رفتار ماموران و شرایط نگهداری جان باختند.

در نهایت سه قاضی پرونده از قضاوت محروم شده و به انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند. پیش از قطعی شدن این حکم، سعید مرتضوی در دولت محمود احمدی نژاد ریاست سازمان تامین اجتماعی را عهده دار شد و قاضی حیدری فر نیز از مشاوران او بود.

هنوز مشخص نیست که اتهام فساد مالی علیه این قاضی پیشین به دوره کاری او در سازمان تامین اجتماعی باز می‌گردد یا به سازمان دیگری مربوط است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG