لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

سعید مرتضوی از اتهام معاونت در قتل و گزارش خلاف واقع در پرونده کهریزک تبرئه شد


سعید مرتضوی از اتهام معاونت در قتل و گزارش خلاف واقع در پرونده کهریزک تبرئه شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی از دو اتهام معاونت در قتل و تنظیم گزارش خلاف واقع در پرونده بازداشتگاه کهریزک تبرئه شد.

محمدرضا محمدی‌کشکولی، قاضی پرونده آقای مرتضوی چهارشنبه ۲۸ مرداد در گفتگو با خبرگزاری تسنیم با اعلام این خبر گفت سعید مرتضوی در ارتباط با تخلفات خود در زمان ریاست بر سازمان تأمین اجتماعی، به حبس و رد مال محکوم شده است.

مجتبی نظری، وکیل‌ مدافع سازمان تامین اجتماعی نیز در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، این حکم را یک سال حبس که شش ماه آن تعلیقی است و حدود ۴۷ میلیون تومان رد مال اعلام کرده است.

آقای نظری درباره صدور حکم حبس برای سعید مرتضوی گفت: «به هر حال مهم این است که ایشان به حبس محکوم شدند و این برای دموکراسی، حکومت قانون و نفع مردم وسیله خیری است.»

سعید مرتضوی پیشتر در مورد اتهام بازداشت غیرقانونی گروهی از معترضان خیابانی در حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ که به کشته شدن دست کم چهار نفر از آنها در بازدشتگاه کهریزک منجر شد به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده بود.

حسن زارع دهنوی معروف به قاضی حداد و علی اکبر حیدری فر نیز دو مقام دیگر قضایی بودند که همراه با آقای مرتضوی به انفصال از خدمات قضایی و دولتی محکوم شدند.

در همین رابطه، میرمجید طاهری وکیل مدافع خانواده محسن روح الامینی، یکی از جانباختگان بازداشتگاه کهریزک به خبرگزاری ایلنا گفت که حکم تبرئه آقای مرتضوی در پرونده کهریزک قطعی نیست و به صدور این حکم اعتراض خواهد کرد.

از سوی دیگر بخش دیگری از پرونده تخلفات دادستان پیشین تهران در سازمان تامین اجتماعی همچنان در نوبت رسیدگی قرار دارد.

مصطفی ترک همدانی، دیگر وکیل سازمان تامین اجتماعی در این ارتباط به خبرگزاری ایلنا گفته است کیفر خواست برای بخش اعظم تخلفات آقای مرتضوی درتامین اجتماعی صادر نشده است.

سعید مرتضوی، از جمله چهره‌های خبرساز سال‌های اخیر ایران است که نامش درفهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و امریکا برای دست داشتن در نقض حقوق بشر قرار گرفت.

نام او با چگونگی برخورد ش با رسانه‌ها و روزنامه نگاران، پرونده مرگ زهرا کاظمی عکاس- خبرنگار ایرانی - کانادایی در زندان اوین، فروش سوالات کنکور، برخورد با معترضان حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸،فساد مالی و اختلاس در سازمان تامین اجتماعی و پرونده بابک زنجانی گره خورده است.

در صورت زندانی شدن سعید مرتضوی، او دومین عضو دولت محمود احمدی‌نژاد خواهد بود که برای تحمل محکومیت به زندان می‌رود. پیش از او محمد رضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد به اتهام فساد مالی به حبس محکوم و راهی زندان اوین شد.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG