لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

یکی از سه قاضی متهم در پرونده کهریزک، بازداشت شد


حیدری فرد، یکی از سه قاضی متهم در پرونده کهریزک، بازداشت شد
حیدری فرد، یکی از سه قاضی متهم در پرونده کهریزک، بازداشت شد

بنا بر گزارش‌ها، روز یکشنبه، علی‌اکبر حیدری فرد، معاون سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که احکام اعزام افراد بازداشت شده به کهریزک را امضا کرده بود، بازداشت شد و به بازداشتگاه اوین انتقال یافت.

وب‌سایت خبری تابناک، نزدیک به محسن رضایی، روز دوشنبه با درج این خبر نوشت که «علی‌اکبر حیدری فرد که از او با نام عصای دست مرتضوی نیز یاد می‌شود» و پیش از این «خواستار تقدیر از کار خوب خود» در کهریزک شده‌ بود، هم‌ اینک روانه زندان اوین شده‌ است.

بازداشت این دادیار سابق تهران پس از گذشت نزدیک به سه سال پس از مفتوح شدن پرونده کهریزک صورت می‌گیرد؛ در همین رابطه البته روزنامه «تهران امروز» روز سه‌شنبه نوشت که دستگاه قضایی هنوز دلیل بازداشت حیدری فرد را اعلام نکرده‌ است.

سرکوب‌کنندگان اعتراضات پس از انتخابات سال ۸۸ ریاست‌جمهوری ایران شماری از بازداشت‌شدگان را به بازداشتگاه کهریزک در نزدیکی تهران بردند و گزارش‌هایی از شکنجه و بدرفتاری با این زندانیان و کشته شدن چهار تن زیر شکنجه در کهریزک، در مطبوعات بازتاب یافت.

پس از کشته شدن محسن روح‌الامینی، فرزند عبدالحسین روح‌الامینی از مشاوران انتخاباتی محسن رضایی، بود که آیت‌الله خامنه‌ای دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک را در سال ۱۳۸۸ صادر کرد.

سعید مرتضوی، حسن حداد و علی‌اکبر حیدری‌فر سه مقام قضایی هستند که در ارتباط با پرونده کهریزک از مقام قضایی خود تعلیق شده‌اند.
علی‌اکبر حیدری فرد، معاون دادستان سابق تهران به تازگی در ارتباط با هفت‌تیرکشی در یک پمپ بنزین در اصفهان نیز در رسانه‌ها مطرح شده‌بود.

خبر بازداشت علی‌اکبر حیدری‌فرد که گفته می‌شود احکام اعزام افراد بازداشت شده به کهریزک را امضا کرده بود، در حالی منتشر می‌شود که سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و متهم ردیف اول در پرونده وقایع بازداشتگاه کهریزک، هم‌اینک از سوی دولت به ریاست سازمان تامین اجتماعی که از مهم‌ترین و ثروتمندترین دستگاه‌های اقتصادی و اجتماعی کشور است منصوب شده‌ است.

در ارتباط با پرونده بازداشتگاه کهریزک پرونده حسن زارع دهنوی، معروف به قاضی حداد، نیز هنوز به سرانجام نرسیده‌ است.

برخی رسانه‌های داخلی ازجمله روزنامه «ملت ما» روز ۲۰ فروردین نوشتند که «روز سوم فروردین‌ماه سال جاری مردمی که در صف طولانی پمپ بنزین بهارستان اصفهان حضور داشتند متوجه شدند فردی بدون درنظر گرفتن نوبت وارد پمپ بنزین شده و قصد پر کردن باک خودرو خود را دارد.»

این گزارش می‌افزاید: «وقتی شاهدان به این موضوع اعتراض کردند مشاجره بالا گرفت و ناگهان راننده خودرو خاطی یک قبضه سلاح کمری از زیر کت خود خارج و در پمپ بنزین اقدام به تیراندازی هوایی کرد. در این حین متصدی پمپ بنزین با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و ماموران را در جریان گذاشت، ولی وقتی ماموران به محل اعزام شدند، فردی که تیراندازی کرده بود خود را قاضی دادسرای عمومی و انقلاب تهران معرفی کرد. با ارائه مدارک شناسایی ماموران انتظامی وی را آزاد کرده، ولی حاضران در پمپ بنزین موضوع را از طریق دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان پیگیری کردند.»

غلامرضا انصاری، رئیس کل دادگستری استان اصفهان، در این زمینه به «ملت ما» گفت که این فرد خاطی «حیدری فر» مشاور قاضی سعید مرتضوی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

روزنامه «تهران امروز» روز سه‌شنبه خبر داد که محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور، در آخرین اظهارنظر خبری خود درباره حیدری فرد که از او به عنوان مشاور مرتضوی یاد شد، گفته بود که او در خصوص اقدامی هم که در اصفهان انجام داده تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده در دادسرای اصفهان تشکیل شده‌ است، «زیرا این اتفاق در روز اول نوروز ۹۱ رخ داده بود.»

پیگیری‌های پدر قربانی کهریزک

در واکنش به بازداشت علی‌اکبر حیدری فرد، پدر محمد کامرانی، جوان‌ترین قربانی کهریزک، روز سه‌شنبه به روزنامه اعتماد گفت: «این خبر خوش را به فال نیک می‌گیرم، چراکه سه سال پیگیر احقاق حق خود بودم.» کامرانی می‌گوید: «پس از مراسم چهلم فرزندم آن قدر پیگیر شدم تا توانستم حکم منع تعقیب بگیرم اما این حکم هم در مرداد ۸۹ به دستم رسید و سبب شد حیدری فرد و چند تن دیگر از مقام‌شان تعلیق شوند، ۲۰ روز قبل از نوروز ۹۱ شکسته شد هرچند که قابل اعتراض و پیگیری بود و ما هم پیگیری کردیم.»

کامرانی افزود که پیگیر این پرونده خواهد بود، «هر چند این افراد که در پرونده مرگ عزیزان ما نقش داشته‌اند تعلیق می‌شوند اما پس از مدتی سمت بالاتر و جدیدتری می‌گیرند.» او می‌گوید بنا به ملاحظاتی نمی‌تواند نام وکیل را عنوان کرده و جزئیات پرونده را اعلام کند، اما با این حال خبر داد که به زودی کیفرخواست متهمان کهریزک صادر خواهد شد. (نقل از وبسایت رادیو فردا)

XS
SM
MD
LG