لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

وزارت خارجه آلمان برگزاری نمایشگاه هولوکاست در ایران را محکوم کرد


فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در سفر اخیر به تهران تاکید کرده بود که چنین نمایشگاه و مسابقه‌ای برگزار نشود.
فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در سفر اخیر به تهران تاکید کرده بود که چنین نمایشگاه و مسابقه‌ای برگزار نشود.

وزارت خارجه آلمان برگزاری نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور در ایران با موضوع هولوکاست را محکوم و اعلام کرد چنان اقدامی بذر نفرت در خاورمیانه می پاشد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت گفت که کشتار شش میلیون کودک، زن و مرد در جریان هولوکاست، که آلمان مسئولیت آن را پذیرفته است، مساله‌ای نیست که بتوان آن را به مضحکه گرفت.

سابقۀ برگزاری این رویداد به سال ۲۰۰۶ بر می گردد. در آن هنگام این رویداد پس از آن برگزار شد که محمود احمدی نژاد هولوکاست و کشتار شش میلیون یهودی در کوره‌های آدم سوزی آلمان نازی را افسانه خواند. از آن هنگام، این دومین نمایشگاه و مسابقه هولوکاست در ایران است که برگزار شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در سفر اخیر به تهران تاکید کرده بود که چنین نمایشگاه و مسابقه‌ای برگزار نشود اما حالا می بینیم متاسفانه برگزار شده است.

مارتین شیفر تاکید کرد که چنین اقدامی بذر نفرت در خاورمیانه می پاشد و تفرقه ها را در این منطقه تشدید می کند.

برگزاری این رویداد انتقادات بسیاری را برانگیخته، از جمله دبیر کل یونسکو در بیانیه‌ای این اقدام را به مسخره گرفتن حادثه‌ای غم نگیز در تاریخ و موجب تشدید خشونت و نژاد پرستی دانست.

دومین نمایشگاه و مسابقه هولوکاست از شنبه ۲۵ اردیبهشت در تهران کار خود را آغاز کرد. برگزار کنندگان این رویداد ضمن رد انتقادات اعلام کردند که قصد نمایشگاه مسخره کردن قربانیان هولوکاست نیست بلکه جلب توجه جهانیان به مشکلات فلسطینیان است.

این در حالی است که سخنگوی نخست وزیر اسرائیل این ادعا را رد کرد و به صدای آمریکا گفت که هیچکس برای نشان دادن یک نکته سیاسی، برای قربانیان یک فاجعه تاریخی مسابقه کاریکاتور راه نمی اندازد.

XS
SM
MD
LG