لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

موزه هولوکاست واشنگتن: از رهبران ایران می خواهیم مسابقه کاریکاتور هولوکاست را محکوم کنند


نمایشگاهی با آثاری در نفی هولوکاست در سالهای اخیر در تهران برگزار می شود.
نمایشگاهی با آثاری در نفی هولوکاست در سالهای اخیر در تهران برگزار می شود.

موزه یادبود قربانیان هولوکاست در واشنگتن آمریکا می گوید دولت ایران باید جلوی برگزاری نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست در تهران را که با آثاری در نفی این رویداد تاریخی، هفته آینده برگزار می شود، بگیرد.

هفته آینده نمایشگاه کاریکاتوری در ایران برگزار می شود که در آن به بهترین کاریکاتورها در نفی و تکذیب واقعه هولوکاست، سه جایزه اهدا شود.

مدیر بخش آموزش تاریخ موزه یادبود قربانیان هولوکاست در واشنگتن دی سی می گوید دولت ایران باید مانع برگزاری این نمایشگاه شود.

"تد استنکی" در گفت و گو با پریسا فرهادی از صدای آمریکا گفت: "ما از رهبران بلندپایه ایران خواسته ایم که مسابقه را محکوم کنند و از آن فاصله بگیرند."

واکنش این مقام موزه یادبود قربانیان هولوکاست در واشنگتن دی سی پس از موضع گیری اخیر وزیر خارجه ایران است.

دو هفته پیش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت و گو با یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که دولت روحانی حامی این نمایشگاه نیست.

از چند سال پیش، "خانه کاریکاتور تهران" با حمایت دولت احمدی نژاد هر سال مسابقه ای برگزار می کند که در آن از کاریکاتوریست‌های ایرانی و خارجی دعوت می شود موضوع کشتار یهودیان در دوران هیتلر را زیر سئوال ببرند و به برنده ده هزار یورو جایزه داده می شود.

آقای ظریف برای اولین بار در گفت و گو با نیویورکر گفت دولت حسن روحانی از چنین نمایشگاهی حمایت نمی کند. در مقابل این ادعا، یک هفته پیش موزه یادبود هولوکاست اعلام کرد، سازمان ها و موسسات مرتبط با مسابقه کاریکاتور هولوکاست در ایران، مورد حمایت دولت تهران هستند.

این موزه از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهرداری تهران، و وزارت ارشاد به عنوان نهادهای تحت مورد حمایت دولت یاد کرد که با مسابقه کاریکاتور در ارتباط هستند.

روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت، "تد استنکی"، مدیر بخش آموزش تاریخ موزه یادبود قربانیان هولوکاست در واشنگتن دی سی به صدای آمریکا گفت این مسابقه را بخشی از تبلیغات حکومتی می داند که انکار هولوکاست را ترویج می کند.

وی گفت: "به نظر ما این توهینی به بازماندگان قربانیان هولوکاست است، که تعدادی از انها هم ایرانی بودند . ترویج انکار هولوکاست موجب بی اعتبار شدن ایران و ایرانیها می شود."

استنکی افزود: "دولت ایران جلوی دستیابی به اطلاعات دقیق درمورد هولوکاست را گرفته است . ما معتقدیم مردم ایران باید به اطلاعات دقیق در اینباره دست یابند و خودشان نتیجه گیری کنند."

هرچند دولت روحانی تمایلی برای حمایت از نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست ندارد اما به نظر می رسد نهادهای حکومت ایران که زیر نظر رهبر هستند، هنوز بر سیاست نفی هولوکاست تاکید دارند.
آیت اله خامنه ای نیز وقوع هولوکاست و قتل شش میلیون یهودی در کوره های آدم سوزی در دولت آلمان ناز ی را مورد شک قرار داده و گفته است واقعیت چنان رویدادی مورد تردید است.

XS
SM
MD
LG