لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

نتانیاهو در واکنش به نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست تهران: آنها "برای یک هولوکاست دیگر آماده می‌شوند"


نتانیاهو گفت: "مشکل ما فقط سیاست‌های خرابکارانه و تجاوزکارانه مقامات ایران نیست."
نتانیاهو گفت: "مشکل ما فقط سیاست‌های خرابکارانه و تجاوزکارانه مقامات ایران نیست."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به برپایی نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور هولوکاست در ایران، آن را تمسخر رویداد کشتار یهودیان دانست.

او در سخنانی روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت خود در جلسه کابینه اسرائیل با اشاره به گشایش نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور هولوکاست در تهران گفت: "این موضوع را امروز مطرح می‌کنیم که به درک مشکل مان با ایران کمک کنیم. مشکل ما فقط سیاست‌های خرابکارانه و تجاوزکارانه مقامات ایران نیست. مشکل ما ارزش های آنها است."

نتانیاهو گفت آنها منکر هولوکاست هستند، آن را مسخره می‌کنند و "حتی برای یک هولوکاست دیگر آماده می‌شوند."

نخست وزیر اسرائیل خواستار آن شد که تمامی کشورهای جهان برای محکوم کردن چنین رفتاری واردعمل شوند. او گفت که این موضوع را شنبه شب در تماس تلفنی با جان کری وزیر خارجه آمریکا در میان گذاشته است.

در همین رابطه، مارک تونرسخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در سفر آقای کری به عربستان سعودی همراه اوست گفت که آمریکا نگران است که برگزاری نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور در باره هولوکاست در ایران به تریبونی برای انکار هولوکاست و سوء استفاده از آزادی بیان علیه یهودیان، به گونه که پیشتر هم رایج بوده است منجر شود.

آقای تونر گفت که مقامات در ایران باید چنین رفتار های توهین آمیزی را تقبیح و محکوم کنند و تاکید کرد که آمریکا هرگونه اقدامی در جهت انکار هولوکاست و اظهارات ضد یهودیان را محکوم می کند.

برگزاری نمایشگاه و مسابقه هولوکاست در تهران با واکنش‌های بسیاری روبرو شده است. از جمله مدیرکل یونسکو همزمان با گشایش این رویداد در تهران، در بیانیه‌ای این اقدام را به مسخره گرفتن حادثه‌ای غم انگیز در تاریخ، موجب تشدید خشونت و نژاد پرستی و مغایر با فرهنگ و ارزش‌های ایرانیان دانست.

فدراسیون یهودیان ایرانی ـ آمریکایی در لس‌آنجلس نیز با صدور بیانیه ای مسابقه‌ کاریکاتور هولوکاست در ایران را محکوم کرد.

برپاکنندگان این مسابقه می گویند که این رویداد به مفهوم تکذیب کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی توسط آلمان نازی و مسخره کردن قربانیان نیست. هولوکاست به خاطر آنکه فاجعه بزرگی بوده و دست کم ۶ میلیون نفر از یهودیان را در دوران حکومت نازی ها بر آلمان و حمله آنها به اروپا در برگرفت، حساسیت زیادی به ویژه در نزد کسانی که از آن نجات یافته اند، دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، انکار یا به زیر سئوال بردن کشتار یهودیان توسط تندروها در خاورمیانه نه تنها رواج دارد، بلکه بهانه و دلیلی برای ایجاد اسرائیل و توجیه اقدامات اسرائیل علیه فلسطینیان قلمداد می‌شود.

XS
SM
MD
LG