لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

انتقاد دبیر کل یونسکو از برپایی نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور درباره هولوکاست در تهران


ایرینا بوکوا دبیر کل یونسکو
ایرینا بوکوا دبیر کل یونسکو

ایرینا بوکووا مدیر کل یونسکو همزمان با گشایش نمایشگاه و مسابقه‌ای در تهران از کاریکاتورهای مربوط به هولوکاست، در بیانیه‌ای این اقدام را به مسخره گرفتن حادثه‌ای غم نگیز در تاریخ و موجب تشدید خشونت و نژاد پرستی دانست.

خانم بوکووا روز شنبه ۲۵ اردیبهشت همزمان با گشایش این نمایشگاه و برگزاری مسابقه در بیانیه خود آورد که برگزاری این نمایشگاه و مسابقه با روحیه و فرهنگ غنی و آزاد منشانه مردم ایران و ارزش‌هائی که خود جمهوری اسلامی برای ایجاد و گسترش مناسبات فرهنگی میان ملت‌ها ارائه داده است مغایرت دارد.

این در حالی است که برپاکنندگان این مسابقه اعلام کرده اند که این رویداد به مفهوم تکذیب کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی توسط آلمان نازی نیست. مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر این مسابقه، گفت که قصد از برپایی مسابقه مسخره کردن قربانیان نیست.

در جریان مسابقه کاریکاتور هولوکاست ۱۵۰ اثر برگزیده از ۵۰ کشور با برپائی نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. این آثار عمدتاً آنچه را که سوء استفادۀ اسرائیل از هولوکاست برای تحریف افکار عمومی از معضل فلسطینیان قلمداد می‌شود مورد انتقاد قرار می‌دهد. در نهایت پاداشی معادل ۵۰ هزار دلار به ۱۶ فینالیست مسابقه داده خواهد شد و برندۀ نهایی ۱۲ هزار دلار دریافت خواهد داشت.

برپایی این مسابقه کاریکاتور در حالیست که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با زیر سوال بودن کشتار یهودیان در حکومت آلمان نازی، انتقادات جهانی را به خود بر انگیخته بود.

موزه یادبود قربانیان هولوکاست در واشنگتن آمریکا پیشتر با فرض این که نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور هولوکاست در تهران قصد نفی این رویداد تاریخی را دارد از دولت ایران خواست که جلوی برگزاری این رویداد را بگیرد.

نشریه نیویورکر هفتم اردیبهشت ماه درباره برپایی این مسابقه و نقش دولت ایران در آن از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران سوال کرد و آقای ظریف گفت که دولت ایران از چنین فستیوالی حمایت نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG