لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

مسابقه کاریکاتور هولوکاست در ایران: آزادی بیان یا اقدامی تحریک آمیز؟


اسرائیل و آمریکا، ایران را برای برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور با موضوع هولوکاست محکوم کرده اند. رژیم ایران می گوید آزادی بیان را سانسور نخواهد کرد.
اسرائیل و آمریکا، ایران را برای برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور با موضوع هولوکاست محکوم کرده اند. رژیم ایران می گوید آزادی بیان را سانسور نخواهد کرد.

مقاله ای از بن روزن در کریستین ساینس مانیتور

اسرائیل و آمریکا، ایران را برای برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور با موضوع هولوکاست محکوم کرده اند. رژیم ایران می گوید آزادی بیان را سانسور نخواهد کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پیشتر در مصاحبه ای با مجله نیویورکر در پاسخ به دلیل موافقت دولت با برگزاری چنین نمایشگاهی گفته بود: "چرا در ایالات متحده کوکلوس کلان ها وجود دارند؟ آیا دولت آمریکا مسئول این است که سازمان های مروج تنفر نژادی در ایالات متحده وجود دارند؟"

ظریف تاکید کرده بود: "ایران را کشوری یکپارچه تصور نکنید. دولت ایران هر گونه نمایشگاه کاریکاتور با چنین ماهیتی را نه حمایت کرده و نه برگزار می کند. وقتی شما جلوی فعالیت سازمان های کشور خودتان را گرفتید، بعد می توانید از دیگران بخواهید چنین کنند."

بر خلاف ادعای وزیر امور خارجه ایران به عدم حمایت دولت جمهوری اسلامی از این مسابقه و اینکه سازمانی غیر دولتی مسئول برگزاری آن است، گزارش واشنگتن پست نشان می دهد که دولت از این نمایشگاه حمایت می کند و روزنامه همشهری به برگزاری این مسابقه کمک کرده است.

در دو سوی مجادله گونه ای استاندارد دوگانه دیده می شود.

این دومین مسابقه کاریکاتور هولوکاست در تهران است. هر دو مسابقه در واکنش به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه دانمارکی ییلاندز پوستن و نشریه فرانسوی شارلی هبدو برگزار شد.

آمریکا در آن زمان پذیرفت که کاریکاتورهای پیامبر اسلام توهین آمیز بود ولی خود را به حفظ آزادی بیان مقید دانست. ایران در واکنش سفیر خود را از دانمارک فراخواند، روزنامه نگاران دانمارکی را اخراج کرد و دستور لغو قراردادهایش با کشورهایی را داد که این کاریکاتورها در رسانه هایشان منتشر شود.

هر چند محمد جواد ظریف می گوید برگزار کنندگان مسابقه امسال کاریکاتور هولوکاست آن هایی نیستند که مسابقه نخست را در زمان دولت احمدی نژاد برگزار کردند ولی هدف یکی است: برجسته کردن ریا کاری در آزادی بیان غربی.

مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر دومین نمایشگاه بین المللی کارتون و کاریکاتور هولوکاست، می گوید: "این مسابقه در نفی هولوکاست نیست. موضوع اصلی ما نبودن آزادی بیان در موضوع هولوکاست است" و موضوع دیگر مسابقه این است که چرا تاوان هولوکاست را فلسطینیان می پردازند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۱۵۰ کاریکاتور از ۵۰ کشور در بخش مسابقه شرکت کرده اند که عمدتا نشان می دهند اسرائیل از هولوکاست به عنوان بهانه ای برای موجودیت اش و نحوه رفتارش با فلسطینیان استفاده می کند.

ایران پیشینه بلندی در تبلیغ و ترویج گروه های متعهد به نابودی اسرائیل چون حزب الله و حماس دارد و مقامات جمهوری اسلامی به طور معمول از محو اسراییل سخن می گویند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید این مسابقه "زمینه را برای وقوع یک هولوکاست دیگر آماده می کند" و از دیگر کشورها خواسته است آن را محکوم کنند.

وزارت خارجه آمریکا نگرانی نخست وزیر اسرائیل را تایید کرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG