لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

نشست سالگرد توافق هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل؛ اعتراض آمریکا به رفتارهای جمهوری اسلامی ایران


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در پیامی پیش از آغاز نشست شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ آن شورا گفت، گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل نشان دهنده نقض قطعنامه شورای توسط جمهوری اسلامی است.

به گفته نیکی هیلی، گزارش امروز دبیرکل شامل شواهدی است که ایران با ارسال سلاح به نقاط مختلف خاور میانه و حمایت از سازمان‌های تروریستی قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و می‌کند، هر چند این مایه تعجب نیست.

وی اضافه کرد: با حمایت از حوثی‌ها تا حزب الله، تا حماس و بشار اسد، رفتار ایران به گونه‌ای است که تعهدش به صرف منابع عظیم کشور در حمایت از تروریسم و بی‌ثبات کردن منطقه بیش از صرف این منابع برای نیازهای داخلی است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در ادامه این بیانیه خاطر نشان که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که تخلفات و اقدامات ویرانگر ایران بی‌پاسخ بماند و از دیگر اعضای شورای امنیت نیز خواست همین کار را انجام دهند.

خانم هیلی در پایان افزود، شواهد مندرج در این آخرین گزارش دبیرکل سازمان ملل نتیجه بی‌عملی و انفعال در برابر این رفتارهای ایران را به روشنی به همه ما نشان می‌دهد.

نشست شورای امنیت

نشست چهارشنبه عصر شورای امنیت همزمان با سومین سالگرد تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورا تشکیل شد، که سال ۱۳۹۴ پس از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده، و در تائید آن توافق صادر شد.

بنا به گزارش‌ها، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در این نشست شرکت نکرد. خانم هیلی در سفر هند به سر می برد.

«رُزمری دیکارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اشاره کرد و در عین حال گفت دبیر کل سازمان ملل از تهران می‌خواهد نگرانی‌های ابراز شده توسط کشورهای عضو، درباره آن دسته از اقدامات ایران که مطابق ادعاها مغایر با محدودیت‌های مندرج در ضمیمه B هستند را به دقت مورد بررسی قرار دهد.»

اشاره او به برنامه موشکی ایران بود. این اظهارات با واکنش تند روسیه روبرو شد. «واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد از گزارش معاون دبیرکل سازمان ملل انتقاد کرد.

در این جلسه «جاناتان کوهن» معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل در سخنان به قطعنامه های سازمان ملل از جمله ۲۲۳۱، ۲۲۶۱، ۱۷۰۱ و ۱۵۵۹ اشاره کرد و گفت ما در این قطعنامه‌ها، به عنوان اعضای این شورا صادرات سلاح از سوی ایران و تأمین سلاح برای حوثی‌ها و حزب‌الله را ممنوع کرده‌ایم.

وی افزود: ایستادن در برابر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران، مأموریتی است که همه ما باید به آن پایبند باشیم.

در این نشست نماینده فرانسه نیز گفت تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، فرانسه به آن پایبند است.

همچنین نماینده انگلیس در این نشست گفت از بابت اقدام ایران در آزمایش موشک‌هایی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای ساخته شده‌اند، نگرانیم و خواستار توقف فوری آن هستیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه امسال، با بیان این که جمهور اسلامی با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد که واشنگتن از آن خارج می‌شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل تیر ماه، ضمن تشریح راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران، ۱۲ شرط را به منظور مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید مطرح کرد؛ شرایطی که برخی آن را دشوار خوانده و تهران نیز تاکنون آنها را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG