لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

موگرینی: اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را می‌کند ایران را در برجام نگه دارد


فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو

همزمان با بازگشت بخش اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اروپا نهایت تلاش خود را می‌کند تا ایران را در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نگه دارد.

دولت ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه به این دلیل که ایران با توسعه برنامه موشکی بالیستیک و ادامه رفتار بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح توافق وین را نقض می‌کند، از آن خارج شد.

به دنبال اعلام این تصمیم توسط پرزیدنت ترامپ، تحریم‌های آمریکا علیه ایران که پس از برجام تعلیق شده بودند، طی ۹۰ و ۱۸۰ روز باز می‌گردند. مهلت ۹۰ روزه دیشب به پایان رسید.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه و در نخستین روز از بازگشت بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت ترغیب شرکت‌ها به تجارت با ایران برای برجام حیاتی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی که به نیوزیلند سفر کرده است در گفت‌وگو با خبرنگاران در ولینگتون گفت، ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم ایران را در توافق نگه داریم.

او در ادامه تصریح کرد این بستگی به خود اروپایی‌ها دارد که تصمیم بگیرند با چه کسی می‌خواهند تجارت کنند. اظهاراتی که ظاهرا در پاسخ به توئیت امروز صبح پرزیدنت ترامپ است.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در پیامی در توئیتر هشدار داد «هر کس با ایران تجارت کند با ایالات متحده تجارت نخواهد داشت. من خواستار صلح جهانی هستم، و نه چیزی کمتر از آن!»

اتحادیه اروپا که از ابتدا با تصمیم واشنگتن مخالف و با همکاری ایران در تلاش برای حفظ برجام بوده است، تلاش می‌کند شرکت‌های اروپایی را از گزند تحریم‌های آمریکا مصون نگه دارد.

یک مقام وزارت خارجه بریتانیا روز سه‌شنبه گفت از شرکت‌هایی که بخواهند با ایران تجارت کنند محافظت می‌شود، هر چند تصمیم به ادامه همکاری با تهران به عهده خود شرکت‌هاست.

دولت‌های اروپایی قادر نیستند شرکت‌ها را وادار به کاری کنند و عملکرد گذشته این شرکت‌ها نشان داده حاضر نیستند بابت منافع کار با ایران تبعات سرپیچی از قوانین آمریکا را بپذیرند.

از زمان اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام تا کنون بسیاری از شرکت‌های خارجی که پس از اجرای برجام با ایران تجارت داشته‌اند، فعالیت‌های خود را تعلیق کرده‌اند.

فدریکا موگرینی قبلا گفته بود اتحادیه اروپا قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما تلاش می‌کند برای حفظ سرمایه‌گذاری‌های اروپایی‌ها در ایران راهی پیدا کند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته گفت، دولت ایالات متحده در تلاش برای ترغیب اتحادیه اروپا به تحریم‌ ایران، با همتایان اروپایی خود در تماس نزدیک بوده است.

مشاور پرزیدنت ترامپ افزود در سه ماه گذشته و از زمان اعلام تصمیم رئیس جمهوری، ما در تماس نزدیک با دوستانمان در اروپا و سراسر جهان بوده‌ایم و از آنها خواسته‌ایم به ما بپیوندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG