لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

هشدار پمپئو به ایران: برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش کنید با غضب جهانی روبرو می‌شوید


مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به جمهوری اسلامی ایران نسبت به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی ایران هشدار داد چرا که به گفته او در این صورت با غضب تمام دنیا روبرو خواهد شد.

آقای پمپئو ابراز امیدواری کرد که آمریکا هیچگاه مجبور به واکنش نظامی علیه ایران نشود.

آقای پمپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی که شنبه دوم تیر پخش شد، گفت که اگر مقامات جمهوری اسلامی ایران بر تعداد سانتریفیوژهای خود بیفزایند و اگر به طرف برنامه سلاح اتمی حرکت کنند، که همه جهان آن را غیرقابل قبول می‌دانند، ما در مسیری خواهیم بود که فکر نمی‌کنم به نفع آنها باشد.

آقای پمپئو گفت: «وقتی می گویم غضب، آن را با عمل نظامی عوضی نگیرید. وقتی می‌گویم غضب، منظورم رسوایی اخلاقی و فشار اقتصادی است که بر آنها فرود خواهد شد.»

سخنان وزیر خارجه آمریکا واکنش دیگری است به تلاش های جدید ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم است. آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد که لازم است سازمان انرژی اتمی مقدمات لازم برای افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو را فراهم کند. بعد از آن مقام‌های انرژی اتمی ایران از آمادگی خود خبر دادند.

آقای پمپئو در پی این تصمیم ایران هشدار داده بود که آمریکا اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نمی دهد و این اقدام ایران گام دیگری در جهت هدر دادن منابعش است.

دستور آیت الله خامنه‌ای برای فراهم ساختن مقدمات افزایش غنی‌سازی اورانیوم واکنش اروپا را نیز در پی داشت. یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که اقدام جمهوری اسلامی ایران نقض برجام نیست، اما کمکی هم به اعتمادسازی در روابط ایران و جهان نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت امسال با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران و بیان این که این توافق از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند، از آن خارج شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، اعلام کرد که با متحدان آمریکا مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های مخرب ایران برسد.

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

او «برنامه موشکی بالیستیک، فعالیت‌های تروریستی در جهان، و فعالیت‌های مخاطره آمیز در سراسر خاورمیانه و ورای آن» را تهدیدهایی از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که آمریکا با شرکای خود برای رفع آنها همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ابتدای خرداد راهبرد جدید آمریکا در مورد ایران را معرفی کرد که بر اساس آن، فشار مالی بی‌سابقه بر حکومت ایران اعمال خواهد شد، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران همکاری نزدیکی خواهند کرد، و آمریکا از تلاش مردم ایران برای تغییر حمایت خواهد کرد.

او در نهایت اعلام کرد که آمریکا حاضر به مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و برابر در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

مقام های اروپایی چندی پیش همچنین در مقابل خواست ایران مبنی بر تضمین اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام پس از خروج آمریکا، گفتند که نمی توانند چنین تضمینی بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG