لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

جوزپ بورل: مذاکرات احیای برجام در «زمان قابل قبولی» از سر گرفته می‌شود


جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۸ مهر گفت معتقد است مذاکرات هسته‌ای با ایران در مدت «زمان قابل قبولی» از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی این مطلب را در یک نشست خبری در دوحه پایتخت قطر عنوان کرد که شبکه خبری الجزیره آن را با ترجمه همزمان عربی پخش کرد.

شش دور مذاکره برای احیای برجام با وساطت اتحادیه اروپا و حضور سایر اعضای برجام در وین انجام شده و در جریان آن، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم مذاکره کرده‌اند.

این مذاکرات در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت در ایران متوقف شد و هنوز مشخص نیست چه زمانی تهران به مذاکرات باز خواهد گشت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران شنبه گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا در نیویورک گفت، ایران پس از اتمام بررسی‌هایش به مذاکرات باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از شبکه خبر جمهوری اسلامی، وی در توضیح گفته‌های روز جمعه خود مبنی بر اینکه ایران «به زودی» به مذاکرات باز خواهد گشت گفت: «تفاوت بین به زودی ایرانی و به زودی غربی خیلی زیاد است. به زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌هایمان تکمیل شود.»

پیشتر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه ایران درباره بازگشت زود یا خیلی زود به مذاکرات وین گفته بود: «باید از آنها پرسید که منظورشان از زود یا خیلی زود چیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که به فرانسه سفر کرده است، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه لوموند که گزارش آن روز پنجشنبه منتشر شد گفت، بررسی محتوای مذاکرات دولت قبل در وین به نتیجه رسیده است، «یعنی این که مذاکرات حتما انجام خواهد شد.»

با این حال سعید خطیب‌زاده به تاریخ مشخصی برای ازسرگیری مذاکرات وین و این که آیا دولت ابراهیم رئیسی قصد دارد مذاکرات را از ابتدا آغاز کند یا آن را از تقطه‌ای که متوقف شده ادامه دهد، توضیحی نداد.

یک مقام نهاد ریاست جمهوری فرانسه روز سه شنبه گفته بود ایران باید به مذاکرات با قدرت‌های جهانی در مورد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردد تا از تشدید اختلافاتی که می‌تواند مذاکرات را به خطر بیاندازد، جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که پاریس روی «استداد‌ل‌های قانع کننده» پکن برای بازگرداندن تهران به مذاکرات اتمی حساب می‌کند.

مقامات آمریکایی و اروپایی پیشتر گفته‌اند که ایالات متحده با چین در خصوص کاهش خرید نفت خام از ایران تماس گرفته است، تا تهران برای بازگشت به میز مذاکرات احیای برجام تحت فشار قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG