لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

نخست وزیر پیشین اسرائیل: توانایی از کار انداختن دائمی برنامه هسته‌ای ایران را نداریم


اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل. (عکس از آرشیو)
اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل. (عکس از آرشیو)

ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، با انتشار مقاله‌ای در سایت عبری‌زبان هاآرتص، گفته است که اسرائیل دارای توانایی‌های نظامی متعارفی که آن کشور را قادر به حمله و از کار انداختن دائمی تاسیسات هسته‌ای ایران کند - همانند آن‌چه در سال ۱۹۸۱ در عراق و در سال ۲۰۰۷ در سوریه انجام داد - نیست.

متعاقب انتشار این مقاله، بخش فارسی صدای آمریکا با سفارت اسرائیل در واشنگتن، دفتر نخست وزیر اسرائیل، و نیز وزارت خارجه اسرائیل تماس گرفت و واکنش آنها را جویا شد. اما یک سخنگوی سفارت اسرائیل حاضر نشد در این رابطه اظهارنظر کند.

ایهود المرت در این مقاله، که خلاصه‌ای از آن به زبان انگلیسی در سایت «میدل ایست مانیتور» منتشر شده است، می‌گوید که سیاست دنبال شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر قبلی اسرائیل، در سال‌های اخیر و هشدارهای مداوم نسبت به این که ایران در آستانه تبدیل شدن به یک «قدرت هسته‌ای» است، سیاستی نادرست است؛ چرا که «غنی‌سازی فشرده و سریع الزاما ایران را در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای قرار نمی‌دهد.»

وی افزوده است که ایران در همه مراحل چند ماه تا تولید مقادیر مورد نیاز اورانیوم غنی‌شده برای قرار گرفتن در آستانه تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای، فاصله داشته است؛ اما پرسشی که باید مطرح شود این است که چه چیزی ایران را به تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای نزدیک‌تر می‌کند.

نخست وزیر پیشین اسرائیل همچنین گفته است که اگرچه مقادیر اورانیوم غنی‌‌شده بخشی ضروری برای رسیدن به آن مرحله است، ولی شرایط دیگری هم باید فراهم باشد که ایران امروز به آنها دسترسی ندارد. وی تاکید می‌کند که تا تبدیل شدن ایران به یک کشور دارای توانایی هسته‌ای زمان زیادی باقی مانده است.

آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل پیشتر گفته بود این کشور آماده‌سازی‌ها برای اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را «به شدت تسریع» کرده است.

XS
SM
MD
LG