لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۰

نفتالی بنت: هدف آشکار جمهوری اسلامی تسلط یافتن بر منطقه زیر چتر هسته‌ای است


نفتالی بنت در حال سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل (دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰)
نفتالی بنت در حال سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل (دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰)

نخست‌وزیر اسرائیل با هشدار نسبت به قصد جمهوری اسلامی برای «تسلط یافتن بر منطقه» زیر «چتر هسته‌ای»، می‌گوید آن چه در خاورمیانه آغاز می‌شود، در آن‌جا متوقف نخواهد شد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۵ مهر، در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «اسرائیل به منزله فانوسی در دریایی طوفانی و چراغ هدایت‌‌گر دموکراسی است که متنوع، با ماهیتی نوآور، و به رغم قرار گرفتن در پرچالش‌ترین منطقه روی زمین، تشنه مشارکت با جهان است.»

نخست‌وزیر اسرائیل تأکید کرد: «ما ملتی باستانی هستیم که به سرزمین باستانی‌مان بازگشتیم، زبان باستانی‌مان را احیا کردیم، و حق حاکمیت باستانی‌مان را بازیافتیم. اسرائیل معجزه‌ای از احیای یهود است.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: [ما] اسرائیلی‌ها هم مانند همه می‌خواهیم زندگی خوبی داشته باشیم، از خانواده‌های‌‌مان مراقبت کنیم، و جهان بهتری را برای فرزندان‌مان بسازیم. و این بدان معنا است که هر از گاه ممکن است نیاز باشد از شغل‌مان دست بکشیم، با خانواده‌هایمان خداحافظی کنیم،‌ و برای دفاع از کشورمان به میدان نبرد بشتابیم.»

نفتالی بنت تصریح کرد: «ما نمی‌توانیم چشم‌مان را بر اتفاقاتی که در منطقه ما روی می‌دهد ببنیدیم. اسرائیل عملاً توسط حزب‌الله، شبه‌نظامیان شیعه، جهاد اسلامی، و حماس در مرزهای‌مان محاصره شده است. این گروه‌‌های تروریستی می‌خواهند بر خاورمیانه مسلط شوند و اسلام افراطی را در سراسر جهان بگسترانند.»

آقای بنت افزود: «وجه اشتراک آنها این است که همگی می‌خواهند کشورم را نابود کنند و همه آنها توسط ایران حمایت می‌شوند. ایران آنها را تامین مالی می‌کند، به آنها اسلحه می‌رساند، و آنها را آموزش می دهد. هدف اصلی ایران برای هر کسی که بخواهد چشمانش را باز کند کاملاً آشکار است. ایران به دنبال مسلط شدن بر منطقه است و می‌خواهد این کار را زیر چتر هسته‌ای انجام دهد.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ایران طی سه دهه گذشته تهاجم و ویرانگری خود را در سراسر خاورمیانه، یک کشور پس از کشوری دیگر، گسترش داده است: لبنان، عراق، سوریه، یمن، غزه. نقاط مشترک آنها در این است که همگی در حال ویرانی هستند، شهروندان‌شان گرسنه‌اند و رنج می‌برند، و اقتصادهای‌شان در حال فروپاشی است.»

او با تاکید بر این که تروریسم ایران فقط به اسرائیل محدود نمی‌شود، گفت که همین امسال ایران یک یگان تروریستی مرگبار تازه را عملیاتی کرد: گروه‌های انبوهی از پهپادهای مرگبار،‌ مجهز به سلاح‌های کشنده‌ای که می‌توانند در هر زمان به هر مکان حمله کنند.

آقای بنت با ذکر مثالی گفت که همانند قدرت «لمس میداس» [پادشاهی در اسطوره‌های یونان که به هرچه دست می‌زد طلا می‌شد] ‌ایران نیز از قدرت «لمس ملا» برخوردار است: به هر چه که دست می‌زند، خراب می‌شود.

او اظهار داشت که ایران از پهپادهای مرگبار «شاهد ۱۳۶» برای حمله به عربستان سعودی، اهداف آمریکایی در عراق، و کشتی‌های غیرنظامی در دریا استفاده کرده و در تازه‌ترین مورد یک بریتانیایی و یک رومانیایی را کشته است.

نخست‌وزیر اسرائیل خطاب به اعضای سازمان ملل متحد گفت: «شما می‌توانید این اقدامات ایران را نادیده بگیرید؛ اما تجربه به ما می‌گوید آن چه در خاورمیانه آغاز می‌شود در آن‌جا متوقف نخواهد شد.»

آقای بنت درباره پیشینه ابراهیم رئیسی گفت، ایران در سال ۱۹۸۸ یک «کمیسیون مرگ» را تشکیل داد: کمیسیونی که دستور اعدام جمعی ۵ هزار کنشگر سیاسی را صادر کرد و آنها از جرثقیل به دار آویخته شدند.

وی افزود که این کمیسیون «از چهار نفر تشکیل شده بود و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، یکی از آنها بود. رئیسی همچنین بر قتل فرزندان ایران نظارت داشت و نام مستعار او سلاخ تهران بود؛ چرا که این دقیقا همان کاری است که او کرد. او مردم خود را سلاخی کرد.»

آقای بنت تاکید کرد: «برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران در نقطه بحرانی قرار دارد. همه خطوط قرمز زیر پا گذاشته شده، بازرسی‌ها نادیده گرفته‌ شده، و نادرست بودن همه تصورات امیدورانه ثابت شده است. ایران هم‌اکنون در حال نقض توافقنامه‌های پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فاصله گرفتن از آن است. آنها بازرسان را آزار می‌دهند و در تحقیقات آنها خرابکاری می‌کنند، و این کارشان بی‌پاسخ می‌ماند. آنها در حال غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد هستند، که فقط یک گام از مواد با غنای تسلیحاتی فاصله دارد و این کار را هم بدون مجازات انجام می‌دهند.»

نخست وزیر اسرائیل در ادامه سخنان خود گفت که برنامه هسته‌ای ایران به نقطه عطف خود رسیده، «و تحمل ما نیز [سرآمده است.]»

وی افزود:‌ «واژه‌ها نمی‌توانند چرخش سانتریفیوژها را متوقف کنند. کسانی در جهان هستند که به نظر می‌رسد تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را واقعیتی اجتناب‌ناپذیر یا عملی انجام‌شده می‌بینند، و یا حتی از شنیدن مطالبی درباره آن خسته شده‌اند. اسرائیل از چنین امتیازی برخوردار نیست. ما نمی‌توانیم خسته شویم. اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به یک سلاح هسته‌ای دست یابد.»

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، پیش از عزیمت به نیویورک برای شرکت در هفتاد‌وششمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت در سخنرانی‌اش «صدای اسرائیلی‌ها خواهد بود.»

به گزارش جروزالم پست، آقای بنت افزود: «این فرصتی برای بازگوکردن داستان ما درباره روحیه ویژه اسرائیل و خدمات ما به جهان است.»

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر این که اسرائیل خود را با استانداردهای دیگران، از جمله فلسطینیان و ایران، نمی‌سنجد، گفت: «توصیه من به رهبران آنها این است به فکر مردم خود و بهبود وضعیت زندگی‌شان باشند و وسواس فکری خود نسبت به اسرائیل را متوقف کنند.»

XS
SM
MD
LG