لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

وزارت خارجه آمریکا: درباره بازگشت «خیلی زود» ایران به مذاکرات وین توضیحی دریافت نکردیم


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ عکس از آرشیو
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ عکس از آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه ایران درباره بازگشت زود یا خیلی زود به مذاکرات وین گفت این پیامی است که ما هم شنیده‌ایم، ولی هنوز توضیحی درباره این که دقیقا چه معنایی دارد دریافت نکرده‌ایم.

ند پرایس روز جمعه دوم مهر در یک نشست خبری تلفنی گفت: «ما هم البته صحبت‌های حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران را شنیده‌ایم که گفته ایران به میز مذاکره بازمی‌گردد. باید از آن‌ها پرسید که منظورشان از "زود" یا "خیلی زود" چیست.»

وی اضافه کرد: «این پیامی است که در تمام هفته ما شنیده‌ایم، ولی تا این لحظه هنوز توضیح صریحی در مورد این که به طور دقیق معنای آن چیست دریافت نکرده‌ایم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «از جانب خودمان، ما آماده بازگشت به وین و به نتیجه رساندن مذاکرات‌مان هستیم؛ مذاکراتی که باید به سرعت و پیش از بسته شدن فرصت بازگشت به توافق هسته‌ای برجام، انجام شود.»

ند پرایس افزود، «باید تاکید کرد تمامی کشورهای گروه پنج به علاوه یک، هم این هفته و هم در هفته‌های اخیر موافقت کردند که نیاز است مذاکرات در اولین فرصت ممکن ازسرگرفته شود و لازم است گفت‌وگوها از نقطه‌ای که در ماه ژوئن رها شد ادامه یابد.»

وی گفت: «از نقطه نظر ما و همچنین کل گروه پنج به علاوه یک، در صورتی که بخواهیم مذاکرات را در وین از سربگیریم، باید نقطه‌ای برای شروع باشد تا هر تلاشی را بتوان انجام داد تا مذاکرات را در اسرع وقت به نتیجه رسانده و به طور متقابل به اجرای تعهدات در قالب توافق هسته‌ای برجام برسیم.»

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پیشتر در روز جمعه در مورد مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش، که شش دور آن در دولت قبلی ایران انجام شد، گفت دولت ابراهیم رئیسی فعلا با کشورهای چهار به علاوه یک مذاکره نخواهد داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده یک روز پیشتر در نیویورک گفته بود: «هنوز توافقی از سوی ایران برای بازگشت به گفت‌وگوهای وین نداریم. به طور کامل آمادگی آن را داریم که به وین بازگشته و مذاکرات را ادامه دهیم. پرسش این است که آیا ایران آماده انجام چنین کاری هست و اگر هست در چه زمانی.»

XS
SM
MD
LG