لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۷

مقام فرانسوی: ایران باید برای جلوگیری از تشدید اختلافات به میز مذاکرات هسته‌ای بازگردد


محل مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین - آرشیو
محل مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین - آرشیو

یکی از مقامات نهاد ریاست جمهوری فرانسه می‌گوید ایران باید در مورد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برجام به مذاکرات با قدرت‌های جهانی بازگردد تا از تشدید اختلافاتی که می‌تواند مذاکرات را به خطر بیاندازد، جلوگیری کند.

به گزارش رویترز، این مقام فرانسوی این اظهارات را روز سه شنبه ۶ مهر مطرح کرد.

او همچنین گفت که ایران نمی‌تواند قبل از بازگشت به مذاکرات در وین شرایط جدیدی را تعیین کند؛ زیرا شرایط فعلی روشن است.

مذاکرات غیر مستقیم بین ایران و ایالات متحده در مورد احیای توافق با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در ماه ژوئن و قبل از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، به عنوان رئیس جمهوری ایران، متوقف شد.

تاکنون شش دور مذاکرات مربوط به احیای برجام برگزار شده است و به رغم درخواست کشورهای غربی، ایران تاکنون تاریخ روشنی برای ادامه گفت‌و‌گوها اعلام نکرده است.

قدرت‌های غربی از ایران خواسته‌اند که به مذاکرات بازگردد و گفته‌اند وقت در حال اتمام است زیرا برنامه هسته‌ای ایران در حال حاضر بسیار فراتر از محدودیت‌های تعیین شده در برجام پیش می‌رود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، شنبه ٣ مهر در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «ایرنا» در نیویورک، گفت ایران پس از اتمام بررسی‌هایش به مذاکرات باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از شبکه خبر جمهوری اسلامی، آقای امیرعبداللهیان در توضیح یک رشته گفته‌های خود در روز جمعه ٢ مهر مبنی بر این که ایران «به زودی» به مذاکرات باز خواهد گشت، گفت: «تفاوت بین به زودی ایرانی و به زودی غربی خیلی زیاد است. به زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌هایمان تکمیل شود.»

ایالات متحده بارها هشدار داده است که فرصت بازگشت به برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت. اواسط شهریور، وزیر خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس خبری با حضور وزیر خارجه آلمان گفته بود که فرصت بازگشت به برجام و رعایت متقابل آن «نامحدود» نیست.

XS
SM
MD
LG