لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید به دنبال «تسریع فعالیت‌های هسته‌ای» با کمک روسیه است


نیروگاه اتمی بوشهر - آرشیو
نیروگاه اتمی بوشهر - آرشیو

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید ایران قراردادهای هسته‌ای دوجانبه‌ای را با روسیه با هدف «سرعت گرفتن کارها» منعقد کرده است.

با وجود نگرانی‌های جامعه بین‌المللی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ایران ادعا می‌کند که این فعالیت‌ها «صلح‌آمیز» است.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۷ مهر، با اشاره به دیدارش با الکسی لیخاچف، رئیس شرکت دولتی روس اتم، در مسکو، از دستیابی به تفاهمات اولیه برای تسریع «پروژه‌ها و برنامه‌ها ... در حوزه هسته‌ای» خبر داد.

بنا بر این گزارش، اسلامی «احداث و توسعه نیروگاه‌های اتمی» در ایران و «اداره و بهره‌برداری از نیروگاه شماره یک بوشهر و توسعه پروژه‌های فازهای دوم و سوم» را از جمله این پروژه‌ها دانست و نسبت به جبران «تأخیر ۲۲ ماهه» از طریق «افزایش راندمان» ابراز امیدواری کرد.

مقامات جمهوری اسلامی تأکید دارند که به دنبال دستیابی به بمب هسته‌ای نیستند، با این حال آنها دسترسی‌های آژانس را پیشتر محدود کرده‌اند و فعالیت‌های هسته‌ای را نیز گسترش داده‌اند.

اما نمایندگی ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پنجم مهر با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد که ایران باید بدون تاخیر بیشتر به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد به یک کارگاه ساخت سانتریفیوژها در کرج، همانطور که دو هفته پیش توافق کرده بود، دسترسی دسترسی پیدا کنند و یا آن که در روزهای آینده شاهد واکنش دیپلماتیک در شورای حکام آژانس باشد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در سخنرانی اخیرش در مجمع عمومی سازمان ملل، با هشدار نسبت به قصد جمهوری اسلامی برای «تسلط یافتن بر منطقه» زیر «چتر هسته‌ای»، خطاب به اعضای سازمان ملل متحد گفت: «شما می‌توانید این اقدامات ایران را نادیده بگیرید؛ اما تجربه به ما می‌گوید آن چه در خاورمیانه آغاز می‌شود در آن‌جا متوقف نخواهد شد.»

او تأکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران به نقطه عطف خود رسیده، «و تحمل ما نیز [سرآمده است.]»


XS
SM
MD
LG