لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

لاوروف در توجیه تاخیر ایران برای بازگشت به مذاکرات: دولت رئیسی «به تازگی» شکل گرفته است


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه. آرشیو
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه. آرشیو

در حالی که آمریکا طی ماه‌های گذشته بارها از ایران خواسته است به نقض تعهدات هسته‌ای خود پایان دهد و برای احیای توافق برجام به میز مذاکرات برگردد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از دولت بایدن خواست با لغو تحریم های وضع‌شده علیه ایران، رویکرد «فعالانه‌تری» را برای حل اختلاف‌ها با جمهوری اسلامی در پیش بگیرد.

وزیر خارجه روسیه روز شنبه ۳ مهر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با بیان دیدگاه هایی مشابه مقامات جمهوری اسلامی گفت دولت ایران «به تازگی» شکل گرفته است و آمریکا نباید از «تاخیر» تهران «گلایه» کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه پنجشنبه اول مهر در نیویورک در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت مذاکرات احیای برجام با ایران گفت که آمریکا به طور کامل آماده بازگشت به وین و ازسرگیری گفت‌وگوها است، ولی هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به مذاکرات وجود ندارد.

دولت ابراهیم رئیسی ۱۵ مرداد، حدود ۵۰ روز قبل، کار خود را آغاز کرد. در عین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، شنبه ٣ مهر در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «ایرنا» در نیویورک، گفت ایران پس از اتمام بررسی‌هایش به مذاکرات باز خواهد گشت.

امیرعبداللهیان در توضیح گفته‌های خود در روز جمعه ٢ مهر مبنی بر اینکه ایران «به زودی» به مذاکرات باز خواهد گشت گفت: «تفاوت بین به زودی ایرانی و به زودی غربی خیلی زیاد است. به زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌هایمان تکمیل شود.»

جمعه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران درباره بازگشت زود یا خیلی زود به مذاکرات وین گفته بود: «باید از آنها پرسید که منظورشان از زود یا خیلی زود چیست.»

آمریکا و ایران به طور غیرمستقیم در شش دور مذاکره در وین برای احیای توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ شرکت کردند. تمامی این شش دور مذاکره در دولت قبلی ایران انجام شد. دولت جدید به ریاست ابراهیم رئیسی هنوز تصمیم مشخصی را در مورد بازگشت به گفت‌وگوها اعلام نکرده است.

XS
SM
MD
LG