لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

دادگاهی در اروپا درخواست تحریم بانک مرکزی ایران را رد کرد


بانک مرکزی ایران
بانک مرکزی ایران

دادگاهی در اروپا درخواست اولیه اروپا برای مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران را رد کرد و استفاده اتحادیه اروپا از منابع مورد اعتماد خود برای اعمال تحریم های بین المللی را مورد تردید قرار داد.

به نوشته روزنامه فایننشال تایمز این دادگاه که در لوکزامبورگ قرار دارد پرونده علیه بانک مرکزی ایران را، که به ژانویه سال ۲۰۱۲ برمی گردد، به دلیل آن که مبتنی بر شهادت محرمانه تنها یک کشور نامعلوم عضو اتحادیه است، رد کرد.

دادگاه اعلام کرد: «دلایل ارائه شده علیه بانک مرکزی ایران چنان مبهم و فاقد جزئیات لازم است که تنها پاسخ ممکن به آن رد کل پرونده بود.» دادگاه ادامه داده است «دلایل ارائه شده با ملزومات قانونی مربوط به چنین پرونده ای موافق نیست.»

به نوشته فایننشال تایمز، رد درخواست اتحادیه اروپا که به عنوان مبنایی برای انجام تحریم های بین المللی علیه ایران درنظر گرفته شده بود، در زمانی حساس و درحالی صورت می گیرد که ۲۸ کشور عضو اتحادیه می کوشند دامنه تحریم ها علیه روسیه را به خاطر دخالت هایش در اوکراین گسترش دهند.

با این حال اتحادیه اروپا می گوید رد این پرونده «هیچ نتیجه عملی» نخواهد داشت، زیرا تصمیم گیری های دیگری بعدا علیه بانک مرکزی ایران گرفته شده که تحریم های مربوط به آن را همچنان برقرار نگاه می دارد.

با این حال رد این پرونده نشان می دهد که پرونده هایی که مبنای تحریم های اتحادیه اروپا قرار می گیرند با سخت گیری های بیشتری روبرو می شوند. شورای اروپا که ۲۸ کشور عضو اتحادیه را نمایندگی می کند، دو ماه برای درخواست پژوهش برای این حکم وقت دارد.

به نوشته فایننشال تایمز، تحریم های غرب علیه تهران تاثیری ویرانگر بر اقتصاد این کشور داشته و بانک مرکزی ایران را از دست رسی به حساب های خارجی خود محروم کرده و سبب شده است که این کشور نتواند به درآمد های ناشی از صدور نفت خام خود – که تنها منبع عمده اقتصاد این کشور است- دست یابد.

این امر همچنین در مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای پنج + یک توانسته است کفه ترازو را به سوی آمریکا و اتحادیه اروپا سنگین تر سازد.

تحلیل گران ایران معتقدند که بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی در حساب های خارجی آن، بویژه در چین و هند، مسدود است. به نظر آنان میزان دارایی ایران در بانک های اروپا کم تر از ۱۰ میلیارد دلار است.

به گفته یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران این تصمیمیدادگاه می تواند به آمریکا القا کند که ادامه دادن به تحریم ها علیه ایران کار دشواری ست.

یه گفته یکی از مقام های شورای اروپا، دادگاه ها به طرزی فزاینده با تحریم هایی که بر اساس منابع اطلاعاتی بی نام و نشان صورت بگیرد مخالفت می کنند. او بی آن که به طور مستقیم به مورد ایران اشاره کند گفت، واکنش معمول بروکسل دراین موارد درخواست تجدیدنظر و تلاش برای اعمال تحریم ها با استفاده از شواهد قابل دسترس و علنی خواهد بود.

به نوشته فایننشال تایمز، به منظور ترغیب ایران به انجام مذاکرات و امضای توافق هسته ای، میزان اندکی از دارایی های ایران که به ۲میلیارد و ۸ میلیون دلار می رسد، آزاد و در دسترس این کشور قرار گرفته است.

با این حال حتی اگر ایران بتواند در مورد تحریم بانک مرکزی خود به پیروزی مهمی دست یابد اما این امر تاثیری بر باز گرداندن فوری دارایی های مسدود شده آن به جریان گردش پول نخواهد اشت.

ایران از نظام بین المللی ارزی سویفت بیرون گذاشته شده و به همین دلیل انتقال های ارزی برای آن بسیار مشکل است. بانک های غربی مانند بانک های ب. ان. پ. پاریبای فرانسه و اچ. اس. بی . سی به خاطر معامله با تهران به پرداخت جریمه های سنگین محکوم شده اند و برخی بانک داران عدم تمایل خود را به معامله با ایران ابراز کرده اند.

XS
SM
MD
LG