لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

عراقچی: قسط اول دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد شد


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، از آزاد شدن قسط اول دارایی‌های بلوکه شده ایران، طبق توافق ایران و ۱+۵ بر سر تمدید توافق ژنو، خبر داد.

به گفته این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، این قسط به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار آزاد شده است و دو طرف در حال انجام هماهنگی‌های لازم برای واریز این مبلغ به حساب بانک مرکزی ایران هستند.

ایران و ۱+۵، در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای وین، با پایان مهلت توافق ژنو برای دستیابی به یک توافق جامع، موافقت کردند که این مهلت را برای ۴ ماه دیگر تمدید کنند. بر اساس این موافقت، تهران در ازای رقیق کردن باقی مانده اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده خود، به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده خود دسترسی پیدا خواهد کرد.

ایران پیش از این، طبق توافق هسته‌ای ژنو در آذر ماه سال گذشته(نوامبر ۲۰۱۳)، بر اساس یک جدول زمانی با رقیق کردن نیمی از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود و دادن اجازه بازرسی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود دست پیدا کرده بود.

عباس عراقچی گفت که طبق توافق با ۱+۵ ، آزادسازی دارایی‌های ایران در دوره جدید در ۶ قسط با فاصله زمانی ۳ هفته‌ای انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG