لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

تاکید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر لزوم همکاری ایران


پرچم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقابل ساحتمان آن نهاد نظارتی سازمان ملل متحد - وین، اتریش
پرچم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقابل ساحتمان آن نهاد نظارتی سازمان ملل متحد - وین، اتریش

قدرت‌های غربی به ایران گفته‌اند اگر خواهان توافق هسته‌ای جامع‌تری است که شامل کاهش تحریم‌ها باشد، باید بر همکاری با تحقیقات بارزسان سازمان ملل متحد در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای خود بیفزاید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این هشدار روز پنجشنبه در جلسه هیات مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، و در حالی صادر شد که مذاکره‌کنندگان اصلی و شش قدرت جهانی برای ازسرگیری گفت وگوها پس از وقفه‌ای دو ماهه در نیویورک آماده می‌شوند.

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتهاماتی را که به فعالیت‌های هسته‌ای کشورش وارد می‌شود، رد کرد و آنها را «فاقد محتوا» خواند، اما در ادامه افزود انتظار می‌رود جلسه جدیدی با آژانس برای بحث در باره این موضوع به زودی تشکیل شود.

در گزارش رویترز همچنین گفته می‌شود تحقیقات ناتمام آژانس می‌تواند تلاش‌های موازی شش قدرت جهانی در گروه موسوم به ۱+۵ برای رسیدن به توافق هسته‌ای جامع و نهایی با ایران را پیچیده کند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا از آنچه آن را کندی پیشرفت در تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد «فعالیت‌های تسلیحاتی اتمی ایران» می‌نامند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید آنچه صلح در خاور میانه را تهدید می‌کند، زرادخانه اتمی اسرائیل است؛ اسرائیل داشتن چنین زرادخانه‌ای را نه تکذیب کرده است و نه تایید.

گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل ماه سپتامبر منتشر کرد، نشان می‌داد ایران تا مهلت ۲۵ اوت (۳ شهریور ماه) به پرسش‌های مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای خود پاسخ نداده است.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای، ناخوشنودی خود از «پیشرفت بسیار محدود» در تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ابراز کرد، و بر اساسی بودن حل تمام مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس جهت رسیدن به توافقی جامع و بلندمدت تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG