لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

اعتراض به استقرار «لباس شخصی‌ها» در تهران و احتمال حضور سپاه در شعبه‌های رای‌گیری


یکی از مانورهای تمرین سرکوب سپاه و بسیج - ۱۳۹۴
یکی از مانورهای تمرین سرکوب سپاه و بسیج - ۱۳۹۴

همزمان با اعلام حضور نیروهای سپاه و بسیج در شعبه‌های اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری ایران٬ یک نماینده مجلس هم از حضور گسترده «لباس شخصی‌ها» در تهران خبر داده است.

علی اصغر احمدی٬ رئیس ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که اگر در ایجاد «امنیت فیزیکی» انتخابات نیروهای مسلح به غیر از نیروی انتظامی مشارکت داشته باشند٬ مشکلی نیست و «نباید برخی شبهه ایجاد کنند.»

این اظهار نظر با اعتراض رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران مواجه شده است. علیرضا رحیمی می‌گوید: «استقرار نیروهای مسلح در شعب و صندوق‌های اخذ رای به بهانه کمبود نیروی انتظامی قابل قبول نیست.»

او به دستور رهبر جمهوری اسلامی برای پرهیز از ورود نیروهای مسلح به انتخابات و قانون انتخابات که تامین امنیت را به عهده نیروی انتظامی گذاشته است٬ استناد می‌کند.

همزمان محمود صادقی٬ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در توییتر از حضور گسترده «لباس شخصی‌ها» در تهران خبر داده و نوشته که لباس شخصی‌های مستقر بهارستان می‌گفتند می‌خواهند «فتنه سبز» را سرکوب کنند.

رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات به انتخابات سال ریاست جمهوری سال ۸۸ و حوادث پس از آن را «فتنه» خوانده و میرحسین موسوی و مهدی کروبی را سران فتنه می‌نامد.

در روزهای اخیر حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی خود بار دیگر وعده رفع حصر از مهدی کروبی٬ زهرا رهنورد و میرحسین موسوی را داده است.

یکی از محورهای اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دخالت سپاه پاسداران و بسیج در انتخابات بود. این نیروهای نظامی بلافاصله پس از انتخابات و آغاز اعتراض‌ها نیز دست به سرکوب خشن و گسترده معترضان و فعالان سیاسی زدند.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز رسانه‌های متعلق به سپاه پاسداران و بسیج٬ به شکل علنی از کاندیداهای مخالف دولت حمایت می‌کنند.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

سارا رپوچی،‌ از مدیران ارشد خانه آزادی در گفت‌وگو با صدای آمریکا عنوان کرده که انتخابات برگزار شده در ایران «آزاد» نیست: «ما شاهد اعمال کنترل شدید در روند انتخاب‌ نامزدها هستیم. حتی اگر بگوئیم آن روند آزاد بوده، اما تبلیغات انتخاباتی به صورت آزادانه انجام نمی‌شوند و از این رو همچنان معتقدیم دموکراسی به ایران راه نیافته است، دست کم در مورد (انتخابات) امسال.»

XS
SM
MD
LG