لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

وزیر اطلاعات: بحث شورای رهبری مطرح نیست


وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی هنگام ثبت نام در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، مطرح شدن موضوع شورای رهبری به عنوان جانشین رهبر را منتفی دانست.

محمود علوی که شنبه ۲۸ آذر در سومین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری برای ثبت نام به وزارت کشور رفته بود، به خبرنگاران گفت که موضوع شورای رهبری در قانون اساسی فعلی وجود ندارد و افرادی که از شورای رهبری سخن گفته‌اند در واقع یک بحث تاریخی را بیان کرده‌اند.

اشاره آقای علوی به سخنان اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان است که شورای رهبری را یکی از جایگزین‌های مطرح در زمان انتخاب جانشین برای آیت الله خمینی عنوان کرده بود.

به نوشته ایسنا وزیر اطلاعات به خبرنگاران گفت که چنین چیزی در حال حاضر مطرح نیست و نباید با طرح آن به نگرانی مردم دامن زد.

سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی که ۲۲ آذر در گفت و گو با ایلنا عنوان شد، بحث هایی را در فضای سیاسی ایران بوجود آورد. از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران بحث نظارت بر رهبری که از سوی هاشمی مطرح شده بود را رد کرد.

از سوی دیگر، در سومین روز ثبت نام نامزدان انتخابات خبرگان، برخی روحانیون سرشناس برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شدند. چهره‌هایی چون علم الهدی، امام جمعه مشهد، آیت الله تسخیری، شاهرودی، امینی و بجنوردی از جمله ثبت نام کنندگان نامزدی انتخابات مجلس خبرگان در روز سوم بودند.

انتخابات امسال این مجلس که اسفند امسال همزمان با انتخابات مجلس خبرگان برگزار می‌شود، در پی عمل جراحی و بستری شدن سال گذشته رهبر جمهوری اسلامی، حساسیت بیشتری یافته است.

در همین رابطه، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد که پلیس برای برقراری امنیت انتخابات آماده است. حسین اشتری گفت که پلیس برای مقابله با ناامنی آماده است و در مناطق مرزی نیز "اشراف اطلاعاتی" دارد.

نگرانی از انجام عملیات تروریستی داعش در ایران در پی سخنان وزیر خارجه عراق که گفته بود ایران، آمریکا و فرانسه از اهداف تروریستی داعش هستند، افزایش یافت. مقامات ایران نیز طی ماه‌های اخیر از بازداشت افرادی مرتبط با گروه‌های تروریستی و کشف بمب‌های آماده کارگذاری خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG