لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

هاشمی رفسنجانی: گروهی برای بررسی گزینه های جانشین رهبر تعیین شده اند


اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران از انجام بررسی در مجلس خبرگان برای تعیین جانشین رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.

رفسنجانی روز یکشنبه ۲۲ آذر در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، گفت که خبرگان آماده می‌شود تا "هر وقت که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید،" تصمیم گیری کند.

این عضو مجلس خبرگان گفت: "گروهی را گذاشتند که دارند افراد را بررسی می‌کنند تا آنهایی را که صلاحیت دارند که اگر بعداً حوادثی پیش آمد، بتوانند برای رأی‌گیری مطرح کنند."

به گفته رئیس پیشین مجلس خبرگان، این نهاد هم اکنون بر نهادهای زیرنظر رهبر جمهوری اسلامی نظارت می‌کند و گزارش می‌دهد.

در عین حال بسیاری از منتقدان مجلس خبرگان رهبری، عملکرد این مجلس را در نظارت بر رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیر نظر او ضعیف ارزیابی می‌کنند. منتقدان می گویند که مجلس خبرگان بیشتر از آیت الله خامنه‌ای پیروی کرده است تا اینکه بر او نظارت کند.

این مجلس بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، علاوه بر نظارت بر عملکرد رهبر و نهادهای زیر نظر او، اختیار عزل و نصب رهبر را نیز دارد.

انتخابات مجلس خبرگان به همراه انتخابات مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند ماه برگزار می‌شود و اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کرده است که در این دوره نیز شرکت خواهد کرد. پیشتر، اعلام شد که حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی نیز که به اصلاح‌طلبان نزدیک است، در انتخابات مجلس خبرگان نامزد خواهد شد.

اکبرهاشمی رفسنجانی در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸ و انتقاد از سرکوب خشونت بار معترضان، تحت فشار محافظه کاران، از نامزدی برای ریاست مجلس خبرگان منصرف شد.

XS
SM
MD
LG